Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Holandia samochodem – o czym warto wiedzieć?

Szukasz pomysłu na to, gdzie wyjechać na weekend? A może chcesz zarobić dodatkowe pieniądze? Dobrym rozwiązaniem jest wyjazd do Holandii, czyli od stycznia 2020 roku Niderlandów. To państwo słynie ze szlaków rowerowych, hodowli kolorowych tulipanów i zabytkowych wiatraków. Z łatwością znajdziesz tam też pracę przy zbiorach lub produkcji. Dowiedz się, o czym musisz pamiętać przed wyjazdem na zachód.
  • 20.10.2020 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Holandia samochodem – o czym warto wiedzieć?

Najłatwiejsza i najszybsza droga do Niderlandów prowadzi przez Niemcy. Na szczęście autostrady i drogi szybkiego ruchu są tam darmowe, więc wystarczy, że dostosujesz się do obowiązujących przepisów drogowych, a podróż upłynie miło i bezpiecznie. Jednak do wyjazdu do Niderlandów, musisz odpowiednio się przygotować. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

 

Obowiązkowe wyposażenie auta – co zabrać w podróż do Niderlandów?

Niderlandy należą do strefy Schengen i Unii Europejskiej i w związku z tym, aby wyjechać do tego kraju, potrzebujesz tylko dowodu osobistego, prawa jazdy i ubezpieczenia OC. Państwo podpisało także Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym. Zgodnie z nią, jeśli chcesz poruszać się po Niderlandach, musisz mieć wyposażenie takie, jakie jest wymagane w Polsce, czyli gaśnica i trójkąt ostrzegawczy.

Przepisy ruchu drogowego zwalniają kierowców z wykupywana winiety. Autostrady i drogi szybkiego ruchu w Niderlandach są darmowe, poza kilkoma wyjątkami, takimi jak:

        Kil między Gravendeel i Dordrechtem – za przejazd zapłacisz 2 euro,

        Westerschelde między wyspą Zeeland a trasą Baarland-Terneuzen – podróż tą drogą kosztuje 5 euro.

Więcej informacji o przejazdach autostradami i drogami szybkiego ruchu w Holandii przeczytasz tutaj: https://rankomat.pl/samochod/holandia-samochodem.

 

Jakie ubezpieczenie kupić przed wyjazdem do Holandii?

Jeśli chcesz wyjechać do Holandii, to musisz mieć aktualne ubezpieczenie OC. Pamiętaj o tym, że holenderska służba drogowa nie ma dostępu do polskiej bazy UFG. W związku tym musisz mieć przy sobie papierowe potwierdzenie polisy OC.

W Niderlandach brak ubezpieczenia OC jest bardzo surowo karany. W takiej sytuacji czeka Cię nie tylko mandat ze strony holenderskich służb drogowych, ale również z polskiego UFG. Jeśli spowodujesz wypadek, będziesz zobowiązany także do zapłacenia za wszystkie szkody.

Szukasz odpowiedniej polisy dla siebie? Rankomat.pl udostępnia kalkulator ubezpieczenia OC/AC, który może Ci pomóc w znalezieniu najkorzystniejszej oferty.  Wejdź na stronę internetową porównywarki i wypełnij odpowiedni formularz. Następnie specjalnie opracowany system zweryfikuje podane informacje i przedstawi ranking najlepszych polis dla Ciebie. Spośród przygotowanych opcji wybierz te, które są najkorzystniejsze i zapoznaj się z ich OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Znajdziesz tam informacje o zakresie ochrony, sumie odszkodowania, wysokości składki i terminie obowiązywania. Pamiętaj o tym, że nie zawsze najtańsza oferta jest najlepsza dla Twoich potrzeb. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują rozszerzenie pakietu polisy OC o dobrowolne ubezpieczenie Assistance lub NNW. Warto rozważyć tę opcję, jeśli chcesz mieć zapewnioną kompleksową ochronę. Np. polisa ASS obejmuje holowanie lub naprawę auta, dostarczenie paliwa, pomoc tłumacza i nocleg, jeśli jest taka konieczność. To duża pomoc w niespodziewanych sytuacjach!

 

Przepisy drogowe w Holandii

Zasady poruszania się po holenderskich drogach są bardzo podobne do tych, które obowiązują w Polsce. Konieczne jest zapinanie pasów, a pierwszeństwo mają osoby, które nadjeżdżają z prawej strony. Jednak w Holandii jeździ się wolniej niż w Polsce:

        w terenie zabudowanym dopuszczalna, maksymalna prędkość to 50 km/h,

        w terenie niezabudowanym możesz jeździć 80 km/h,

        po drogach ekspresowych i autostradach między godziną 6, a 19 możesz rozpędzić się tylko do 100 km/h,

        na autostradzie między godziną 19, a 6 można poruszać się z prędkością 120 km/h.

Zakazana jest rozmowa przez telefon i nocowanie w samochodzie. Co ciekawe, prawo dopuszcza poruszanie się samochodem z 0,5 promila alkoholu we krwi. Niedoświadczeni kierowcy, ze stażem poniżej 5 lat, mogą jeździć z 0,2 promila alkoholu we krwi.

Nie stosowanie się do przyjętych przepisów ruchu drogowego jest karane wysokimi mandatami.

 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, a z pewnością będzie to przyjemna podróż.

 

--- Artykuł sponsorowany ---


test