Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Luxmed życzenia

Ponad setka wycinanek „Papierkowej Królowej”

W piątek, 11 czerwca o godz. 17 w siedzibie Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 55 odbędzie się wernisaż wystawy „Papierkowa królowa. Maria Chaberko i jej sztuka (nie)marnowania papieru”. Przy okazji tej wystawy powstały też kolorowe murale inspirowane motywami wycinanek.
Ponad setka wycinanek „Papierkowej Królowej”

Ekspozycja przybliża postać i twórczość Marii Chaberko (1897-1992), nestorki chełmskich plastyków amatorów, której największą pasją było wycinankarstwo. Artystka jest autorką 800 niepowtarzalnych wycinanek, 150 z nich możemy zobaczyć na wystawie. Są to witraże, wycinanki z motywem „drzewa życia”, pejzaże, sceny rodzajowe, zwierzęta przedstawione najczęściej z tłem pejzażowym, a przede wszystkim stylizowane i realistyczne kwiaty.

- Prace Marii Chaberko są kompozycjami wielobarwnymi i wieloelementowymi, wykonanymi z rozmaitych rodzajów papieru i tkanin. Twórczyni łączyła te materiały ze sobą wyjątkowo umiejętnie. Często zestawiała różne ich kolory i faktury, np. papier matowy z połyskliwym celofanem, co widać chociażby w ogonach pawi i kogutów. Czyniąc tak nadawała pracom trójwymiarowości i dodatkowego zdobienia. Do całości kompozycji idealnie dopasowywała tło - charakteryzuje twórczość artystki Ilona Sawicka z chełmskiego muzeum

Maria Chaberko sama podkreślała, że w sztuce wycinankarskiej „trzeba szukać nowych form. Świat poszedł do przodu i wycinanka musi ulegać zmianie. Trzeba chyba zaprzestać tych serwetek i sięgnąć po coś oryginalniejszego (…) Moje wycinanki są odmienne od innych, to się podoba i to właśnie stanowi o mojej wartości”.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć promocja katalogu do wystawy, zawierającego 125 reprodukcji wycinanek stworzonych przez Marię Chaberko oraz prezentacja muralu „Chełmskie wycinanki” autorstwa krakowskich artystów Marcina Czai oraz Anny Wardęgi-Czai. Malowidła powstały na ogrodzeniu i ścianie budynku oddziału etnograficzno-archeologicznego chełmskiego muzeum, przy ul. Lubelskiej 56A. 

Link do tego wydarzenia na Facebooku znajdziecie tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaDaniłosio życzenia 3.2024
Reklamabadania Luxmed
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: monaTreść komentarza: Zawodniczki z Gryfu brały udział w mistrzostwach Polski w Zapasach i mamy 3 srebrne medaleData dodania komentarza: 18.03.2024, 10:59Źródło komentarza: Lokalne wiadomości sportowe - godz. 10:30 (18 marca)Autor komentarza: mmTreść komentarza: z Cement Gryf także dziewczyny brału udział w mistrzostwach Polski w KIelcach , mamy 3 srebraData dodania komentarza: 18.03.2024, 10:40Źródło komentarza: Lokalne wiadomości sportowe - godz. 8:30 (18 marca)Autor komentarza: GustawTreść komentarza: Ciekawa pasja i ogromna determinacja. Obserwuję od jakiegoś czasu poczynania stowarzyszenia i jestem pełen podziwu. Ogromna wiedza i chęć dzielenia się nią z innymi. Powodzenia i czekam z niecierpliwością na kolejne niezwykłe odkrycia.Data dodania komentarza: 13.03.2024, 17:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Wojciech Werus, Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze WolicaAutor komentarza: NieznanaTreść komentarza: Dobry wieczór jestem mieszkanka miejscowości Koza-Gotówka i jestem ciekawa czemu nie ma żadnej informacji w sprawie busa finezja który od kilku dni nie jeździ przez naszą miejscowość co się stało firma finezja nie odbiera telefonów może państwu idą się ustalić co się stałoData dodania komentarza: 31.01.2024, 22:46Źródło komentarza: Chełm: Finezyjnym autobusem do Okszowa i SrebrzyszczaAutor komentarza: TomekrifTreść komentarza: Bardzo fajny zespół cover nostra grają w świetne utwory znanych zespołów metalowych gorąco polecam do posłuchania👌Data dodania komentarza: 18.01.2024, 23:25Źródło komentarza: Wieczorna ROCKosfera #323 - grupa CoverNostra
Reklama
test