Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wytyczne dla żłobków i przedszkoli. Które dzieci od 6 maja będą miały pierwszeństwo?

MRPiPS opublikowało wytyczne, które będą obowiązywały w żłobkach i klubach dziecięcych w związku z zapowiedzianym umożliwieniem otwarcia tych placówek od 6 maja. Przypomniano m.in., że dziecko przyprowadzane do placówki nie może mieć objawów chorobowych. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony do 24 maja
  • Źródło: PAP
Wytyczne dla żłobków i przedszkoli. Które dzieci od 6 maja będą miały pierwszeństwo?

W związku z umożliwieniem otwarcia od 6 maja br. miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi MRPiPS opublikowało w środę szczegółowe wytyczne, które będą obowiązywały w najbliższych tygodniach i miesiącach. Wytyczne dla instytucji opieki nad dziećmi do 3 lat opracowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Zdrowia i Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Zgodnie z wytycznymi organy prowadzące instytucje powinny ograniczyć liczebność dzieci w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Aby zaplanować pracę, organy prowadzące powinny zebrać od rodziców (np. telefonicznie lub mailowo) informacje o liczbie dzieci oraz o godzinach, w jakich będą one korzystać z zajęć opiekuńczych.

Ze względu na sytuację epidemiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej.

W pierwszej kolejności z przedszkola powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Rodzicom powinny zostać przekazane informacje o czynnikach ryzyka COVID-19 zarówno u dziecka, jego rodziców lub opiekunów, jak i innych domowników oraz o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka na zajęcia i z dowożeniem go do instytucji.

Pomieszczenia w żłobkach i klubach powinny zostać odpowiednio przygotowane. W placówkach powinny znajdować się m.in. środki ochrony indywidualnej oraz do dezynfekcji powierzchni. W razie potrzeby pracownicy powinni otrzymać także indywidualne środki ochrony osobistej (np. rękawiczki, maseczki, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem). W zajęcia opiekuńcze w miarę możliwości nie powinny być angażowane osoby powyżej 60 lat.

Dyrektorzy placówek powinni zweryfikować dotychczasowe procedury pod kątem sanitarno-higienicznym, przede wszystkim konieczne jest wprowadzenie zakazu przynoszenia zabawek i rezygnacja z mycia zębów w instytucji. Ograniczone ma być przebywanie osób trzecich w placówce, a przy wejściu do budynku będzie umieszczony płyn do dezynfekcji rąk (nie zaleca się dezynfekcji rąk dzieci tym płynem).

Zgodnie z wytycznymi, jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że dziecko jest chore i może zarażać inne dzieci, nie należy wpuszczać go do instytucji, a rodzice zostaną poproszeni o zabranie dziecka do domu i skontaktowanie się z lekarzem.

Dzieci pod nadzorem opiekuna będą mogły korzystać z placów zabaw i boisk na terenie instytucji. Wychodzenie na plac zabaw powinno być tak zorganizowane, aby poszczególne grupy nie kontaktowały się ze sobą. Zastrzeżono, że jeżeli dyrektor nie może zapewnić codziennej dezynfekcji sprzętu na placu zabaw lub boisku, wówczas powinien go oznaczyć taśmą zabezpieczającą przed używaniem.

Dyrektor powinien codziennie monitorować prace porządkowe. Dezynfekowane powinny być m.in. poręcze, klamki, włączniki światła i ramy łóżeczek. Po każdym użyciu zabawek lub innych sprzętów przez dziecko należy je umyć i zdezynfekować (chyba że jest tyle zabawek, że każde dziecko bawi się inną).

Z sali powinny zostać usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki. Sala powinna być wietrzona przynajmniej raz na godzinę. Opiekunowie, organizując dziecku miejsce do spania, powinni pamiętać o zachowaniu dystansu między leżaczkami.

Posiłki powinny być wydawane zmianowo, a blaty stołów i poręcze krzeseł powinny być czyszczone po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60 st. C lub je wyparzać. Dostawcy kateringu powinni używać pojemników i sztućców jednorazowych.

Opiekunowie w żłobkach i klubach dziecięcych powinni stale obserwować stan swojego zdrowia i dwa razy dziennie mierzyć temperaturę. W przypadku temperatury powyżej 37 st. C opiekunowie powinni pozostać w domu i skorzystać z teleporady medycznej.

Opiekunowie powinni zwracać uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza. Nie powinny być organizowane wyjścia poza teren instytucji (np. spacer do parku).

Rodzice powinni przekazać dyrektorowi lub opiekunowi istotne informacje o stanie zdrowia dziecka. Do żłobka i klubu można przyprowadzać dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych. Przed przyprowadzeniem dziecka do instytucji należy zmierzyć mu temperaturę. Do placówki nie można posyłać dziecka, jeżeli któryś z domowników przebywa na kwarantannie lub w izolacji.

Rodzice powinni wyjaśnić dziecku, aby nie zabierało do instytucji zabawek i niepotrzebnych przedmiotów. Powinni także regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny (np. że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, zasłaniać twarz podczas kichania i kasłania, a także nie podawać ręki na przywitanie). 

MRPiPS poinformowało PAP, że przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wydłużenia okresu przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z którego mogą skorzystać rodzice w przypadku zamknięcia przedszkola, żłobka lub szkoły z powodu zagrożenia koronawirusem. Projekt przewiduje wydłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 24 maja 2020 r.

"Projekt zawiera również regulacje dotyczące możliwości korzystania z zasiłku w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez ww. placówki. Podkreślenia jednak wymaga, że o ostatecznym kształcie zaproponowanych rozwiązań zadecyduje Rada Ministrów" - zaznacza resort rodziny.

Oznacza to, że zasiłek wypłacany będzie zarówno wtedy, gdy organ prowadzący (np. jednostka samorządu terytorialnego) zdecyduje o zamknięciu placówki, jak i wtedy, gdy zapewnienie w niej opieki nad dzieckiem nie będzie możliwe przez ograniczenia spowodowane COVID-19.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio – do ZUS.

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego obecnie mogą korzystać rodzice dziecka do 8 lat. Ponadto jest on również wypłacany rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; oraz rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego mają także ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. (PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaRezonans Chełm
Reklama
Reklamabadania Luxmed
KOMENTARZE
Autor komentarza: MonikaTreść komentarza: Olimibox to oszuści, towar chińszczyzna, telefonów nie odbierają, komentarze na FB usuwają i blokują ludzi. Jak można reklamować oszustwoData dodania komentarza: 02.04.2024, 19:08Źródło komentarza: "Zakup w ciemno" również w Chełmie. Licytujący rywalizowali w OlimiboxAutor komentarza: monaTreść komentarza: Zawodniczki z Gryfu brały udział w mistrzostwach Polski w Zapasach i mamy 3 srebrne medaleData dodania komentarza: 18.03.2024, 10:59Źródło komentarza: Lokalne wiadomości sportowe - godz. 10:30 (18 marca)Autor komentarza: mmTreść komentarza: z Cement Gryf także dziewczyny brału udział w mistrzostwach Polski w KIelcach , mamy 3 srebraData dodania komentarza: 18.03.2024, 10:40Źródło komentarza: Lokalne wiadomości sportowe - godz. 8:30 (18 marca)Autor komentarza: GustawTreść komentarza: Ciekawa pasja i ogromna determinacja. Obserwuję od jakiegoś czasu poczynania stowarzyszenia i jestem pełen podziwu. Ogromna wiedza i chęć dzielenia się nią z innymi. Powodzenia i czekam z niecierpliwością na kolejne niezwykłe odkrycia.Data dodania komentarza: 13.03.2024, 17:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Wojciech Werus, Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze WolicaAutor komentarza: NieznanaTreść komentarza: Dobry wieczór jestem mieszkanka miejscowości Koza-Gotówka i jestem ciekawa czemu nie ma żadnej informacji w sprawie busa finezja który od kilku dni nie jeździ przez naszą miejscowość co się stało firma finezja nie odbiera telefonów może państwu idą się ustalić co się stałoData dodania komentarza: 31.01.2024, 22:46Źródło komentarza: Chełm: Finezyjnym autobusem do Okszowa i Srebrzyszcza
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
test