Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

PWSZ w Chełmie drukuje części do maseczek dla ratowników i przygotowuje się do produkcji przyłbic

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie przekazała pierwszą partię części do maseczek ochronnych wielokrotnego użytku, które wydrukowała na drukarkach 3D należących do Uczelni. Elementy trafiły do ratowników medycznych w Chełmie. Uczelnia przygotowuje się także do produkcji przyłbic. Wszystko po to, aby wesprzeć lokalną służbę zdrowia, która walczy z epidemią koronawirusa.
PWSZ w Chełmie drukuje części do maseczek dla ratowników i przygotowuje się do produkcji przyłbic

W obecnej sytuacji, filtry standardowo używane w maseczkach ochronnych tego typu, są trudno dostępne. W związku z tym zaślepki i przejściówki, umożliwiające połączenie z innym rodzajem filtra, sprawiają, że maseczki mogą być szybciej gotowe do użycia.

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie - prof. PWSZ w Chełmie, dr hab. inż. Arkadiusz Tofil wraz z Zastępcą Dyrektora CSI prof. PWSZ w Chełmie Jerzym Józwikiem zdecydowali, że nowoczesny sprzęt laboratoriów Centrum Studiów Inżynierskich można wykorzystać nie tylko jako bazę dydaktyczną do nauki dla studentów, ale także w słusznej sprawie. Po uzgodnieniu parametrów i technologii ze Stacją Pogotowia Ratowniczego w Chełmie produkcja ruszyła. 

- To jest czas, kiedy bardziej niż kiedykolwiek, powinniśmy wspierać się i być solidarni. Cieszę się, że możemy dołożyć naszą cegiełkę do pomocy dla lokalnej służby medycznej. Jestem dumny z postawy moich pracowników, którzy bez wahania zaangażowali się w pracę na rzecz osób będących na pierwszej linii walki z koronawirusem – mówi Rektor – prof. PWSZ w Chełmie, dr hab. inż. Arkadiusz Tofil.

Elementy potrzebne do maseczek ochronnych wielokrotnego użytku przygotowywane są na drukarkach 3D, z których na co dzień korzystają studenci kierunków technicznych PWSZ w Chełmie. W inicjatywę zaangażowali się pracownicy laboratoriów, którzy czuwają nad prawidłowym przebiegiem procesu. Koordynacją akcji zajął się Michał Bejster, student Pielęgniarstwa PWSZ w Chełmie, ratownik medyczny chełmskiej stacji.

Pierwsza seria została przekazana już do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Chełmie. W serii próbnej uczelnia wyprodukowała 50 szt. zaślepek oraz 100 szt. przejściówek. Kolejna partia składała się z 200 szt. zaślepek oraz 300 szt. przejściówek.  Dziś - 14 kwietnia - do ratowników trafią następne elementy: 196 zaślepek i 196 przejściówek. 

Chełmska uczelnia chce rozszerzyć pomoc i produkować także przyłbice ochronne. W tym celu zamiast drukarek 3D, na których produkcja jednego elementu trwa kilka godzin, zamierza wykorzystać wtryskarki do tworzyw sztucznych. Dzięki temu dzienna produkcja może wynieść nawet kilka tysięcy sztuk. W projekcie uczestniczyć będzie także Politechnika Lubelska. 

Obecnie nanoszone są korekty do geometrii i detali. Władze Uczelni mają nadzieję, że już niedługo rozpoczną produkcję kolejnych elementów potrzebnych lokalnemu personelowi medycznemu. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaRezonans Chełm
Reklama
Reklamabadania Luxmed
KOMENTARZE
Autor komentarza: MonikaTreść komentarza: Olimibox to oszuści, towar chińszczyzna, telefonów nie odbierają, komentarze na FB usuwają i blokują ludzi. Jak można reklamować oszustwoData dodania komentarza: 02.04.2024, 19:08Źródło komentarza: "Zakup w ciemno" również w Chełmie. Licytujący rywalizowali w OlimiboxAutor komentarza: monaTreść komentarza: Zawodniczki z Gryfu brały udział w mistrzostwach Polski w Zapasach i mamy 3 srebrne medaleData dodania komentarza: 18.03.2024, 10:59Źródło komentarza: Lokalne wiadomości sportowe - godz. 10:30 (18 marca)Autor komentarza: mmTreść komentarza: z Cement Gryf także dziewczyny brału udział w mistrzostwach Polski w KIelcach , mamy 3 srebraData dodania komentarza: 18.03.2024, 10:40Źródło komentarza: Lokalne wiadomości sportowe - godz. 8:30 (18 marca)Autor komentarza: GustawTreść komentarza: Ciekawa pasja i ogromna determinacja. Obserwuję od jakiegoś czasu poczynania stowarzyszenia i jestem pełen podziwu. Ogromna wiedza i chęć dzielenia się nią z innymi. Powodzenia i czekam z niecierpliwością na kolejne niezwykłe odkrycia.Data dodania komentarza: 13.03.2024, 17:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Wojciech Werus, Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze WolicaAutor komentarza: NieznanaTreść komentarza: Dobry wieczór jestem mieszkanka miejscowości Koza-Gotówka i jestem ciekawa czemu nie ma żadnej informacji w sprawie busa finezja który od kilku dni nie jeździ przez naszą miejscowość co się stało firma finezja nie odbiera telefonów może państwu idą się ustalić co się stałoData dodania komentarza: 31.01.2024, 22:46Źródło komentarza: Chełm: Finezyjnym autobusem do Okszowa i Srebrzyszcza
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama
test