Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Włodawa: Gmina Hańsk mówi 'NIE' kopalni węgla "Karolina"

Gmina Hańsk usuwa z dokumentów planistycznych możliwość wydobycia węgla.
Włodawa: Gmina Hańsk mówi 'NIE' kopalni węgla "Karolina"

Kopalnia węgla w Hańsku do lamusa? Gmina Hańsk usuwa z dokumentów planistycznych możliwość wydobycia węgla.

Rada Gminy Hańsk w odpowiedzi na petycję Towarzystwa (podpisaną przez 5,5 tys. osób) apelującą o usunięcie ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego zapisów przewidujących kopalnię węgla kamiennego w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego, uznała petycje za bezzasadną, gdyż - jak zapisano w uzasadnieniu uchwały - „obecnie trwają prace nad usunięciem zapisów dotyczących wydobycia węgla kamiennego”, a nowy projekt Studium „nie będzie dopuszczał wydobycia węgla kamiennego”.

Według planów australijskiej spółki Balamara ubiegającej się o koncesję na wydobycie ze złoża Sawin, w Hańsku miał być zlokalizowany zakład górniczy, a wydobycie prowadzone miało być na terenie gminy Hańsk i pięciu sąsiednich gmin. Planowany obszar górniczy to bezpośrednie sąsiedztwo Bagna Bubnów, unikatowego obszaru leżącego w granicach Poleskiego Parku Narodowego. Większość obszaru planowanego wydobycia objęta jest różnymi formami ochrony przyrody.

Negatywną opinię wobec projektu Studium przewidującego kopalnię wyraził wcześniej Poleski Park Narodowy.

- To dobra wiadomość nie tylko dla żurawi, żółwia błotnego i wodniczki – najrzadszego ptaka wędrownego, którego jedno z ważniejszych siedlisk stanowi Bagno Bubnów. To także dobra wiadomość dla okolicznych rolników, biznesu turystycznego i wszystkich mieszkańców. W dobie zmieniającego się klimatu i coraz silniejszych susz nie ma ważniejszego i bardziej strategicznego surowca niż woda. Górnictwo to biznes na krótką metę po którym zostałyby tylko zniszczenia, w tym nieodwracalnie zmienione stosunki wodne – komentuje Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

- Wraz z ponad 6 tysiącami sygnatariuszy petycji apelujemy także do władz pozostałych gmin, aby nie ulegały węglowym mirażom.

Polesie jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Polski i Europy. Objęte zostało ochroną w prawie krajowym, europejskim oraz na mocy międzynarodowych konwencji jako Park Narodowy, ostoje Natura 2000, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i obiekt konwencji Ramsar. Obszar ten uznany został też przez UNESCO za Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Polesie Zachodnie”.

 - To teren, którego bogactwo opiera się na delikatnych stosunkach wodnych: jeziora, torfowiska. Jeśli te wszystkie plany kopalni zostałyby zrealizowane, zmieniłby się nie do poznania. Mokradła zaczęłyby wysychać - dodaje Krzysztof Gorczyca.

- Węgiel będzie wydobywany dwadzieścia, dwadzieścia parę lat. Natomiast zmiany w krajobrazie i środowisku, deficyty wody, będą nieodwracalne. Kopalnie dadzą zarobek dla jednego pokolenia, a potem kolejne będą musiały zmierzyć się ze skutkami tej działalności i szukać nowego pomysłu. Górnictwo jest nie do pogodzenia z turystycznym charakterem regionu. Musimy myśleć w kategoriach XXI w. a nie dziewiętnastowiecznych kiedy węgiel był motorem napędowym.


Sprawę opisywaliśmy jeszcze w zeszłym roku:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
AstarotH 18.10.2019 18:40
Zobacz pismaku czy w okolicach Bogdanki brakuje wody, wręcz przeciwnie jeszcze bardziej się uwidacznia. Takie byle jakie artykuły piszesz, widocznie nie masz pojęcia o górnictwie. A ludzie to łykną jak kopalnia jsst zła, a węgiel beee. Środowisko przystosuje się do każdych warunków. A taki zakład przydałby się w tych ubogich okolicach, gospodarka stanęła by na nogi, bezrobocie zmalało. Ale ty wiesz dobrze co dla regionu jest lepsze.

21wiek 18.10.2019 10:23
Aha, kopalnia powstanie w XIX technologi...Ludzie k... zacznijcie coś myśleć i się ogarnijcie.

ReklamaRezonans Chełm
Reklama
Reklamabadania Luxmed
KOMENTARZE
Autor komentarza: MonikaTreść komentarza: Olimibox to oszuści, towar chińszczyzna, telefonów nie odbierają, komentarze na FB usuwają i blokują ludzi. Jak można reklamować oszustwoData dodania komentarza: 02.04.2024, 19:08Źródło komentarza: "Zakup w ciemno" również w Chełmie. Licytujący rywalizowali w OlimiboxAutor komentarza: monaTreść komentarza: Zawodniczki z Gryfu brały udział w mistrzostwach Polski w Zapasach i mamy 3 srebrne medaleData dodania komentarza: 18.03.2024, 10:59Źródło komentarza: Lokalne wiadomości sportowe - godz. 10:30 (18 marca)Autor komentarza: mmTreść komentarza: z Cement Gryf także dziewczyny brału udział w mistrzostwach Polski w KIelcach , mamy 3 srebraData dodania komentarza: 18.03.2024, 10:40Źródło komentarza: Lokalne wiadomości sportowe - godz. 8:30 (18 marca)Autor komentarza: GustawTreść komentarza: Ciekawa pasja i ogromna determinacja. Obserwuję od jakiegoś czasu poczynania stowarzyszenia i jestem pełen podziwu. Ogromna wiedza i chęć dzielenia się nią z innymi. Powodzenia i czekam z niecierpliwością na kolejne niezwykłe odkrycia.Data dodania komentarza: 13.03.2024, 17:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Wojciech Werus, Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze WolicaAutor komentarza: NieznanaTreść komentarza: Dobry wieczór jestem mieszkanka miejscowości Koza-Gotówka i jestem ciekawa czemu nie ma żadnej informacji w sprawie busa finezja który od kilku dni nie jeździ przez naszą miejscowość co się stało firma finezja nie odbiera telefonów może państwu idą się ustalić co się stałoData dodania komentarza: 31.01.2024, 22:46Źródło komentarza: Chełm: Finezyjnym autobusem do Okszowa i Srebrzyszcza
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
test