Włodawa: Trwa szacowanie strat tegorocznej suszy

  • 13.08.2019, 12:51
  • DSO
Włodawa: Trwa szacowanie strat tegorocznej suszy
W gminach w województwie lubelskim trwa szacowanie strat wywołanych tegoroczną suszą - ponad 30 tysięcy rolników złożyło już wnioski. Największe straty w uprawach susza wyrządziła na północy województwa lubelskiego, a w naszym regionie - na terenie powiatu włodawskiego.

- Nie w każdej gminie susza wystąpiła. Najgorsze skutki są na północy województwa - na terenie powiatów łukowskiego, bialskiego, radzyńskiego, częściowo parczewskiego i włodawskiego - powiedział wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

Największe straty są w odmianach jarych zbóż, nieco mniejsze w odmianach ozimych.

- Plony owsa są bardzo złe, ziarno jest niewykształcone. To są straty rzędu 70-80 proc. – ocenił wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk

Protokoły komisji, które szacują straty, będą weryfikowane przez pracowników urzędu wojewódzkiego w Lublinie. Potem wrócą do gmin - wtedy rolnicy będą mogli się ubiegać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o rekompensaty.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Mówił Marcin Zdolski z Urzędu Gminy Włodawa.

Według ministerstwa rolnictwa suszą w całej Polsce jest dotkniętych ponad 2 mln hektarów. Całkowita wielkość strat będzie znana po zakończeniu prac wszystkich komisji powołanych przez wojewodów.

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w raporcie obejmującym okres od 1 czerwca do 31 lipca 2019 r. poinformował, że susza dotknęła wszystkie województwa i objęła wszystkie monitorowane uprawy m.in. zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów i drzew owocowych, warzyw gruntowych, roślin strączkowych, tytoniu, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu.

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe