Po powrocie z pracy za granicą czeka dobra wiadomość – zwrot podatku

  • 02.08.2019, 10:44 (aktualizacja 02.08.2019, 10:50)
  • Artykuł sponsorowany
Po powrocie z pracy za granicą czeka dobra wiadomość – zwrot podatku
Jeśli ma się argumenty za emigracją zarobkową i szukaniem szczęścia za granicą, to taki wyjazd wydaje się dobrym pomysłem. Jak wiadomo, bardzo wielu rodaków skorzystało z tej możliwości i już od wielu lat pracuje w innych krajach na stałe lub sezonowo. Po powrocie do ojczyzny z takiego wyjazdu można sobie sprawić jeszcze dodatkową radość, ubiegając się o zwrot nadpłaconych podatków.

Jakie podatki są zwracane?

Opinie o zwrocie podatku z zagranicy są różne – od sceptycyzmu (czy warto?) po przesadny optymizm (zbyt duże oczekiwania). Dlatego najpierw trzeba wiedzieć, że zwrot podatku z zagranicy to możliwość odzyskania swoich pieniędzy z zagranicznego urzędu skarbowego. Po prostu zwrotowi podlega nadpłacona część podatku dochodowego lub cały podatek, jeśli nie przekroczyło się ustalonej przez prawo finansowe minimalnej kwoty zarobków zwolnionych z opodatkowania w danym roku. Ta druga możliwość dotyczy głównie tych, którzy pracowali w danym kraju tylko przez krótki okres czasu, np. sezonowo. W większości przypadków zwracana jest tylko nadpłacona część, która powstaje w wyniku specyfiki metod naliczania lub błędów szacowania. Wysokość kwoty zwrotu zależy od wielu czynników, jak: państwo, sposób zatrudnienia, przepracowany okres, wielkość wynagrodzenia itd.

Wątpliwości co do zwrotu podatku

Niektóre osoby nie starają się o zwrot podatku, ponieważ boją się utraty gwarancji socjalnych, na przykład, że czas przepracowany w danym kraju nie będzie im się liczył do emerytury. Tymczasem jest to bardzo stary mit, ponieważ podatek nie ma nic wspólnego ze składkami płaconymi na ubezpieczenie socjalne. Zwrot nadpłaconego podatku dochodowego do standardowa procedura, nie mająca żadnych negatywnych konsekwencji w przyszłości. Innym błędnym przekonaniem jest to, że jeśli otrzyma się zwrot podatku z zagranicy, to trzeba będzie zapłacić go w Polsce.

Jak przebiega zwrot podatku?

Ten proces zależy od tego, czy chcesz ubiegać się o zwrot podatku samodzielnie, czy skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy pośredniczącej. Najważniejsze jest to, z jakiego kraju będzie zwracany podatek, bo każde państwo ma swój własny system finansowy, a co za tym idzie, również procedurę zwrotu podatku. Trzeba wiedzieć, kiedy kończy się rok podatkowy, żeby na czas złożyć deklarację. Jeśli skończyło się pracę w danym kraju i wróciło do Polski, to o zwrot podatku można ubiegać się od razu, nie czekając końca roku.

Zwrot podatku bez wymaganych dokumentów jest niemożliwy. Ogólnie, brak potwierdzenia potrzebnych informacji jest główną przyczyną komplikacji całego procesu zwrotu. Zagraniczne urzędy skarbowe wymagają różnych dokumentów, ale zawsze będzie potrzebna kopia dowodu tożsamości oraz formularze potwierdzające uzyskane zarobki i odprowadzone podatki.

Samodzielnie, czy z pomocą specjalisty?

Czym proces zwrotu podatku różni się, kiedy przeprowadza się go samodzielnie i kiedy korzysta z pośrednictwa specjalistycznej firmy? Podstawowa różnica jest taka, że w pierwszym przypadku trzeba będzie samemu przejść przez wszystkie etapy procesu i samemu rozwiązywać biurokratyczne problemy z tym związane. Jeśli o zwrot podatku w twoim imieniu będzie ubiegać się specjalista, to przejmie on pełną odpowiedzialność za całą procedurę. Na przykład zdarza się, że czasem zabraknie jakichś dokumentów. Firma pośrednicząca może nawet postarać się o ich zdobycie, ratując przed biurokratycznymi problemami i kontaktami z zagranicznymi instytucjami lub pracodawcami.

Inna korzyść z pomocy pośrednika to brak konieczności samodzielnego wypełniania deklaracji podatkowych. To zapewnia uniknięcie błędów, kontaktów z inspektorem i przyspiesza proces zwrotu. Po prostu cały proces jest o wiele łatwiejszy i w sumie sprowadza się tylko do czekania na pieniądze, około 2 – 4 miesiące. Jakie jeszcze są zalety z pomocy specjalisty? Nie trzeba zapoznawać się ze specyfiką całego procesu, wypełniać formularzy, kontaktować się z urzędnikami i inne.

Emigracja zarobkowa daje nie tylko korzyści finansowe, ale także możliwość zdobycia nowych doświadczeń, zobaczenia ciekawych miejsc, poznania innej kultury i ludzi. Dodatkowym bonusem po powrocie do kraju jest też zwrot podatku, który można przeznaczyć, na przykład na urlop. Dlatego nie zostawiaj swoich ciężko zarobionych pieniędzy zagranicznym budżetom i postaraj się o zwrot należnego ci podatku.

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe