Chełm: PGE chce zapłacić za MPEC 40 mln zł

  • 28.06.2019, 14:02 (aktualizacja 28.06.2019, 14:55)
  • DSO
Chełm: PGE chce zapłacić za MPEC 40 mln zł
Z inicjatywy prezydenta Jakuba Banaszka wczoraj w chełmskim magistracie odbyło się spotkanie z mieszkańcami Chełma dotyczące restrukturyzacji zadłużenia i problemów chełmskich spółek, głównie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Na temat konsultacji z największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego mówi prezes chełmskiego MPEC Artur Jedruszczuk:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Czy konsultacje prezydenta z mieszkańcami to dobry pomysł? Na ten temat wypowiedział się m.in. Zdzisław Denysiuk, działacz związkowy, były poseł na sejm RP:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele PGE, którzy w ostatnich dniach analizowali sytuacje chełmskiej ciepłowni. Deklarowali, że są w stanie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla Chełma, a wg ich wstępnej wyceny MPEC jest teraz wart 40 mln zł. PGE jest w stanie wyłożyć taką kwotę i są w stanie przystąpić do przetargu. Przedstawiciel PGE stwierdził, że MPEC wymaga wkładu około 90 mln zł, żeby mógł dalej produkować ciepło.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Prezydent Jakub Banaszek wyjaśniał na początku spotkania skąd wzięły  tak duże kłopoty finansowe miejskiej spółki. Wiążą się one m.in. z wnioskiem o podwyżki taryfy, który został złożony przed poprzedni zarząd MPEC, jeszcze zanim objął urząd prezydenta, oraz z kosztem jednostki emisji, który w ciągu roku wzrósł 5-krotnie. W przeciągu 2,5 do 3 lat MPEC musi zostać zmodernizowany, a koszt takiej inwestycji to około 90 mln zł. Modernizacji musiałoby zostać poddane m.in. kotły, a brak takiej inwestycji wiązałby się z sankcjami regulowanymi także przepisami UE. Miasto nawet w przypadku dotacji, która wyniosłaby około 15-20% nie jest w stanie wyłożyć takich pieniędzy, przy 182 mln zł długu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Antoni
Antoni 04.07.2019, 17:17
Już teraz prokurator powinien przyglądać się temu wałkowi z MPEC -em a przede wszystkim personalnie powinna być wskazana osoba co doprowadziła do takiej wielomilionowej straty. Ale tego nie zrobią bo ta osoba przystąpiła do dobrej zmiany w odpowiednim momencie. Minęło kilka miesięcy a w mieście nic się nie dzieje. Dziur w jezdniach coraz więcej .Roszady na stanowiskach patrz wiceprezydent, prezesi miejskich spółek a miało być tak dobrze . Miała być perła wschodu a co jest nowy samochód Prezydenta i kilka stanowisk dla swoich co mają blade pojęcie o robocie i ciągle siedzą w mediach. Mamy właściciela miejskich spółek co wysyła do swoich spółek komornika. Żenada.
Zatroskany
Zatroskany 05.07.2019, 07:19
A cóż można było się spodziewać? Warsiawka to wylęgarnia różnej maści cwaniaczków i miglanców. Lansowanie się, czyli po staremu propaganda, tam to podstawa. Taki ludek, nieobyty jak u nas, połknie wszystko jak pelikan i nie ma szans na przekonanie go, że coś tu nie tak, że to tylko z wierzchu jest takie " ładne " - w środku zaś tektura i dykta. Jedynie słuszna telewizja i ksiądz z ambony ( ! nie każdy ! ) to niepodważalne źródło fachowo -
gospodarczo
- opiniotwórcze. Faktem jest, że takie "zapadlisko" jakie zostało w Chełmie po Dżamanach, Grabczukach i Fiszach, jest nie do ogarnięcia na szybko. Tym bardziej, jak nie ma się kim tego zrobic. Na razie widzimy nadal " lanse" - wizyty, kurtuazja, blichtr , a kasy która miałaby spłynąć brak. W zamian wszystko z "głodu" się kurczy. Najgorsze będzie, gdy zacznie "znikać". Chieny do padliny z daleka przyciąga...
Gość
Gość 03.07.2019, 20:59
Zadłużenie powstało za Pani Prezydent Agaty Fisz, brak odpowiedzialności i tak będzie dalej.
Zatroskany
Zatroskany 05.07.2019, 06:12
Krótko chyba żyjesz. Przed nią byli może nawet "lepsi" majstrowie. Trzeba o tym pamiętać. Wtedy to się zaczęło sypać.
Emeryt
Emeryt 30.06.2019, 09:14
Przyszlo nowe i musi sie nachapac a ze ludzka krwawica to sie nie liczy. Zamordowac i wyprzedac miasto. Po nich chocby i powodz miasto be za PKWN niestety. Strach patrzec w przyszlosc.
Zatroskany
Zatroskany 30.06.2019, 16:58
PKWN - u w Chełmie tak naprawdę praktycznie było. Powiesili plakat manifestu na drzwiach gmachu przedwojennej Dyrekcji Kolei i to wszystko. Reszta to Lublin - pierwsza stolica komunistycznej władzy. Chełm miał pecha być pierwszym miastem wyzwolonym po tej stronie Buga. Propaganda wbiła chamsko w głowy Polakom ten stereotyp, fundując nam przy okazji ten obciach do dnia dzisiejszego. Każdy powinien sobie to uświadomić i innym przekazywać, że Chełm to nie PKWN, a przed wojną leżał niemalże w centrum Polski.
https://fotopolska.eu/477103,f…
Zatroskany
Zatroskany 01.07.2019, 10:01
P.S.
Miało być "praktycznie nie było"
Zły
Zły 29.06.2019, 08:38
Pan Prezydent będzie do jesiennych wyborów a później radźcie sobie sami
To sem ja
To sem ja 29.06.2019, 11:46
Nie obawiaj się. Zrobi swoje i odfrunie. Ten Chełm to nie jego "bajka". Tylko co po sobie pozostawi?
Zły
Zły 29.06.2019, 11:56
pozostawi smrodek a ten lub się ciągnąć za osobą
Bbb
Bbb 29.06.2019, 07:59
Było 162 już jest 182 ? Szybka zmiana.
QTH
QTH 29.06.2019, 11:39
"Dobra zmiana"... , oj "dobra zmiana"... Co się dziwisz? Nie zauważyłeś jak wszystko w sklepach drożeje?
Łubu Dubu
Łubu Dubu 28.06.2019, 19:53
Wszystko sprzedadzą za chwilę, teraz Grupa Kapitalowa z wiekszosciowym udzialem Skarbu Panstwa będzie dyktowała nam ceny ciepła, a nasze cieżko zarobione pieniądze będą strumieniem płynać na programy typu patologia+ .
QTH
QTH 29.06.2019, 08:22
Oj będzie drenaż kieszeni mieszkańców. Miasto wygodnie wykręci się, że nie ma na to wpływu. Pozamiatane... Płacić, płacić. Pan z czarną teczką będzie miał sporo zajęcia z sekwestrowaniem.
Zatroskany
Zatroskany 28.06.2019, 16:33
Na myśl jednak gdzieś przychodzi takie pytanie : ciekawym jest, czy inne miasta w kraju będąc w niełatwej sytuacji, z takim samym animuszem i motywacją zamierzają wyprzedawać - jaki by on nie był - ale "nasz wspólny", czyli komunalny majątek? Wszystko złe, wszystko niedobre - zadłużone, czarne chmury, wyjścia nie ma - trzeba sprzedać. Jakieś déjà vu, mam wrażenie... jak z "Chicago boys"? Oby to tylko głupie myśli... Inaczej miej nas Panie Boże w swej opiece ( i nasze portfele ). Oby czas pokazał, że to głupie skojarzenia...

Pozostałe