Czwartek, 23.05.2019

NIE dla kopalni „Karolina” w Hańsku

  • 14.03.2019, 09:27
  • DSO
NIE dla kopalni „Karolina” w Hańsku
Podczas piątkowej sesji Rady Gminy w Hańsku wójtowi i radnym przekazana zostanie, podpisana przez ponad 5,5 tysiąca osób, petycja sprzeciwiająca się powstaniu w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego kopalni węgla kamiennego

Wielu mieszkańców obawia się szkód górniczych – tąpnięć, zapadlisk, podtopień, problemów z wodą i odwodnienia pól oraz dalekosiężnych skutków środowiskowych i społecznych typowych dla terenów górniczych na całym świecie. Dostrzegają zagrożenia dla rolnictwa i upadku turystyki w regionie.  
    
Miłośnicy przyrody z całej Polski sprzeciwiają się inwestycjom górniczym ze względu na zagrożenie dla unikatowych w skali świata terenów wodno-błotnych Polesia chronionych nie tylko przez Park Narodowy, ale również rezerwaty, obszary Natura 2000, międzynarodową konwencję Ramsar oraz Transgraniczny Rezerwat Biosfery UNESCO. 

Sygnatariusze petycji zwracają uwagę na zagrożenia związane ze zmianami klimatu i koniecznością odchodzenia od spalania węgla wskazywana przez naukowców z całego świata oraz na olbrzymie koszty zdrowotne jakie ponoszą Polacy w wyniku zanieczyszczenia powietrza.


Strona petycji 
https://naszademokracja.pl/petitions/nie-dla-kopalni-wegla-w-sasiedztwie-poleskiego-parku-narodowego

Do:Radni i wójtowie gmin: Hańsk, Urszulin, Sawin, Cyców, Wierzbica
Nie dla kopalni węgla w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego

Zwracamy się do samorządów gmin Hańsk, Urszulin, Sawin, Cyców i Wierzbica o zadeklarowanie poparcia dla ochrony przyrody i jakości życia mieszkańców przed zagrożeniami związanymi z planowaną kopalnią węgla kamiennego „Karolina”. 

Apelujemy o odstąpienie od procedur zmian Studium Zagospodarowania Przestrzennego w kierunku umożliwienia powstania kopalni.

Tereny zagrożone przez plany wydobywcze to jeden z najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Polski i Europy. Objęte są ochroną w prawie krajowym, europejskim oraz na mocy międzynarodowych konwencji podpisanych przez Polskę jako Park Narodowy, ostoje Natura 2000, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i obiekt konwencji Ramsar. Obszar ten uznany został przez UNESCO za Międzynarodowy Rezerwat Biosfery. 

Występowanie setek rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt oraz podmokłych środowisk związane jest z delikatnymi stosunkami wodnymi. Budowa i eksploatacja kopalni oznaczałaby drastyczną ingerencję w zasoby wodne stanowiące podstawę zachowania przyrody Poleskiego Parku Narodowego. Uderzyłaby także w rolnictwo i turystykę regionu. 

Energetyka węglowa to przemysł schyłkowy, który – z uwagi na rosnącą rolę ochrony klimatu i dbałości o stan powietrza – nie ma przed sobą długich perspektyw. Nawet jeśli funkcjonowanie kopalni przyniosłoby na pewien czas pewien impuls ekonomiczny dla regionu, to środowiskowe i społeczne negatywne skutki byłyby bagażem, który obciąży następne pokolenia na okres znacznie dłuższy, niż trwać będzie wydobycie węgla. Wielu z tych skutków nie da się odwrócić. 

Projekt ten już dziś budzi ona niepokój polskich i międzynarodowych gremiów przyrodniczych. Forsowanie budowy kopalni doprowadzi nieuchronnie do ostrego konfliktu o międzynarodowej skali, analogicznego do sytuacji wokół doliny Rospudy czy Puszczy Białowieskiej. Taki skandal na pewno nie posłuży dobrze rozwojowi i promocji poleskich gmin. 
 

dso_
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
mpres
mpres 16.03.2019, 17:23
Może nazwijmy ten region Polesie Baranów !
Gdzie od tysięcy lat dbają o środowisko naturalne i zasilają inne regiony w niewolników (słoiki) .
Edek
Edek 16.03.2019, 16:05
Z czego będziesz ładować swój telefon ,albo samochód elektryczny jak nie z energii ze spalania węgla.

Pozostałe