Osiedlowe Czwartki - odc. 9. Osiedle Działki

  • 06.11.2016, 18:45 (aktualizacja 09.03.2017, 12:47)
  • Radio Bon Ton | Włącz w pracy, słuchaj w samochodzie
Osiedlowe Czwartki - odc. 9. Osiedle Działki
Uliczki Osiedla Działki - we wschodniej części Chełma - na mapie wydają się jednym z najlepiej zaprojektowanych rejonów miasta. Jednak to, co na planie wygląda na harmonijną siatkę ulic - nie wytrzymuje spotkania z rzeczywistością.

Doskonale pokazuje to co roku Dzień Wszystkich Świętych. Na wąskich uliczkach osiedlowych: np. na Reytana czy Lotniczej - chcąc wyminąć zaparkowane przy domach pojazdy, kierowcy musieli wjeżdżać na chodniki.

 

 

 

Natomiast już na nieco szerszych ulicach: Mościckiego, Emilii Plater i na Grottgera, co roku widać niekończący się sznurek aut w obu kierunkach.

 

 

Dojazd do cmentarza to jednak nie jedyna rzecz, która spędza sen z powiek kierowców.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Cierpkie słowa w stronę władz miasta, ale teraz - oberwie się samym kierowcom.

 

Pan Marian już od 4 lat sprzedaje kwiaty przy cmentarzu. Widzi zatem, jak zachowują się kierowcy dojeżdżający na nekropolię od strony ulicy Mościckiego. Czy sytuacja z roku na rok się polepsza, czy wprost przeciwnie?

 
loadingŁaduję odtwarzacz...

Służby mundurowe były, jednak głównie przy newralgicznych skrzyżowaniach, gdzie w razie potrzeby - przejmowały organizację ruchu samochodów.

 

 

Kierowcy z tymi problemami radzili sobie różnie. Jedni - przyjeżdżali wcześniej na cmentarz, już około godz. 11:00...

 
loadingŁaduję odtwarzacz...

… a inni - parkowali z dala od cmentarza.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

W końcu parkingów przy Alei 3 maja jest teraz pod dostatkiem, grzechem zatem z nich nie skorzystać. Wyjścia nie mieli jednak ci, którzy w samochodach przewozili osoby starsze i niepełnosprawne. Dla takich kierowców - im bliżej cmentarza, tym lepiej.

 

 

W tym roku obyło się bez poważniejszych kolizji przy cmentarzu komunalnym. Jak przyznaje nam policja - nawet korki były jakby nieco mniejsze, a to dzięki sygnalizacji świetlnej na Al. 3 maja. W przyszłości, będzie jeszcze lepiej z organizacją ruchu na skrzyżowaniu Wojsławickiej i 3 maja, a to za sprawą projektowanego ronda w tamtym miejscu. To jeden z elementów przebudowy całej ulicy Wojsławickiej, zaplanowanej na przyszły rok. Mówi Tadeusz Szwed z Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie.

 
loadingŁaduję odtwarzacz...

Wstępny koszt wszystkich zadań określono na 8 mln zł. Miasto złożyło już wniosek o dofinansowanie tego zadania z tzw. "schetynówek". Z tego programu można uzyskać do 3 milionów zł, ale do przebudowy Wojsławickiej dołoży się także gmina Chełm i starostwo powiatowe.

 
 

Dojazd do cmentarza przy ulicy Mościckiego to jedno, ale słyszeliśmy też sporo skarg na temat samego cmentarza. Dotyczyły one alejek cmentarnych - bo nie każda jest utwardzona, a po ostatnich deszczach - ścieżki są pełne kałuż. Co więcej - nie wszystkie alejki są oświetlone, przez co wieczorne wizyty na cmentarzu przy Mościckiego - muszą odbywać się przy udziale latarek.

 

Są jednak i dobre strony nekropolii przy Mościckiego. Komplementy pochodzą np. od... obcokrajowców. Na ten temat rozmawialiśmy z jednym z budowniczych cmentarza.

 
loadingŁaduję odtwarzacz...
 
 

Zostawiamy już temat cmentarza komunalnego, ale skoro już jesteśmy przy pozytywach, to zapytajmy mieszkańców - co jeszcze im się podoba na osiedlu Działki i na tamtejszych uliczkach.

 
loadingŁaduję odtwarzacz...

Jak mogliśmy to usłyszeć pod koniec, zieleni jest aż tyle, że jesienią chodzi się po dywanach z szeleszczących, opadłych liści. Dla jednych to kolejny powód do narzekania, ale powiedzmy sobie szczerze, czy to nie piękny dźwięk złotej, polskiej jesieni?

 
loadingŁaduję odtwarzacz...
Teraz kilka słów o samych drzewach. Mieszkańcy ulicy Słonecznej obawiają się, że rosnące tam okazy w każdej chwili mogą się złamać, a wystarczy silniejszy powiew wiatru czy ulewa. Drzewa rosną na zaniedbanej, prywatnej działce. Ustalenie jego właściciela wcale nie jest jednak takie proste. Jedna z mieszkanek sugerowała, że teren może być własnością jednej z firm mieszczących się przy skrzyżowaniu Słonecznej z Wojsławicką. Ten trop okazał się jednak błędny. O pomoc poprosiliśmy zatem Wydział Geodezji, Kartografii i Mienia Komunalnego Urzędu Miasta w Chełmie. Usłyszeliśmy tam, że mieszkańcy powinni skierować oficjalne pismo do prezydent lub Zarządu Dróg Miejskich, nakreślając problem. Tamtejszy teren ma kilku użytkowników wieczystych. Przed kilkoma miesiącami miasto próbowało je wykupić, żeby poszerzyć ul. Słoneczną, ale nie udało się tego zrobić. Okazało się, że działki są zadłużone.
 

Teraz czas na inwestycję, której na pewno mieszkańcy osiedla Działki doczekają się w przyszłym roku, a to dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. W trakcie wrześniowego głosowania, wygrało zadanie polegające na remoncie schodów, placu i murku przy Szkole Podstawowej Nr 4, przy ulicy Wyszyńskiego. Zadanie wyceniono na maksymalną kwotę, czyli 250 tys. zł.

 

To jednak nie koniec propozycji mieszkańców, które - jeśli tylko znajdą się na to środki w budżecie miasta na przyszły rok - mogą doczekać się realizacji. W imieniu mieszkańców, Rada Osiedla Działki przedstawiła 9 propozycji. Chodzi o kontynuację prac przy remoncie i budowie nowych chodników wzdłuż Litewskiej, remonty ulic: Baczyńskiego i Grunwaldzkiej, przebudowę skrzyżowania Mościckiego z Reytana, remont Ogrodniczej na odcinku od Łowieckiej do Prusa wraz z budową chodnika, remont ulicy Prusa od Świerkowej do Grunwaldzkiej, wymianę asfaltu na ulicy Wyszyńskiego - od skrzyżowania z Żeromskeigo do Hrubieszowskiej, regulację studzienek na ulicy Prusa oraz budowę nowego chodnika na ulicy Hrubieszowskiej. W tym przypadku chodzi o odcinek za lasem Borek, do granic miasta.

 
 
 

Na koniec mamy jeszcze perypetie rodziców, którzy ze swoimi małymi dziećmi przychodzą na plac zabaw, tuż przy hali MOSiR, czyli przy ulicy Granicznej. Plac zabaw jest - ale warto byłoby kilka rzeczy na nim zmienić. Po pierwsze - samo wejście, bo to wyznaczono od strony podjazdu na parking przy hali. Rodzice z którymi rozmawialiśmy woleliby wchodzić ze swoimi dziećmi od strony ulicy Granicznej, oczywiście ze względów bezpieczeństwa. Po drugie - po każdym deszczu na placu pojawiają się kałuże, jako że cały teren leży w dołku i spływa do niego woda. Przydałyby się także nowe urządzenia, nie tylko dla małych dzieci. Jakie są szanse na spełnienie tych próśb? Zapytaliśmy o to dyrektora chełmskiego MOSiR-u - Krzysztofa Białowicza.

 
loadingŁaduję odtwarzacz...

Według dyrektora Białowicza, nie ma jednak co liczyć w najbliższym czasie na utwardzenie placu, a zatem na pozbycie się uciążliwych kałuż. Mniejsze defekty udaje się jednak naprawić niemal od razu. Tego samego dnia, gdy zgłaszaliśmy dyrekcji MOSiR-u problem ze zjeżdżalnią - a była ona słabo zamocowana do podłoża - udało się ją ustabilizować.

 

Zanim jednak do tego doszło, jedna z młodych chełmianek ze zdziwieniem zobaczyła, jak jej mały syn dosłownie... wyfrunął w powietrze. Jak już się jednak rzekło, zjeżdżalnia została naprawiona, więc nici z pomysłu wyznaczenia w Chełmie skoczni narciarskiej. A szkoda, bo jeden z naszych kolegów redakcyjnych tworzył już pismo do Międzynarodowej Federacji Narciarskiej z prośbą o wyznaczenie punktu K ;)

Radio Bon Ton | Włącz w pracy, słuchaj w samochodzie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe