Osiedlowe Czwartki - odc. 7. Osiedle Kościuszki

  • 23.10.2016, 17:27 (aktualizacja 09.03.2017, 12:53)
  • Radio Bon Ton | Włącz w pracy, słuchaj w samochodzie
Osiedlowe Czwartki - odc. 7. Osiedle Kościuszki
Kolejny tydzień to kolejny rejon miasta - tym razem wybraliśmy się na os. Kościuszki, w południowej części Chełma.

"Osiedle placów zabaw" - to tylko jedno z określeń, jakiego używają mieszkańcy os. Kościuszki, mówiąc o swojej okolicy.

 

Jedno z wielu, bo rozmawiając z tamtejszymi lokatorami można odnieść wrażenie, że głównym problemem każdego z osiedli - oprócz bezrobocia - jest brak miejsc parkingowych. Pan Jerzy np. narzeka na zbyt małą liczbę parkingów przy ulicy Połanieckiej.

 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podobnie, jest na ulicy Wolności, którą można określić jako…

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Możliwości rzecz jasna są - kolejne parkingi można np. wytyczyć na terenach zielonych, jednak z roku na rok - zapotrzebowanie na nie będzie tylko wzrastało. A pytanie brzmi - czy na pewno chcemy, żeby wszędzie pozbyć się trawników i wylać na ich miejsce asfalt? Sprawę komentuje przewodnicząca Rady Osiedla Kościuszki - Elżbieta Kaszak.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

W większych miastach - np. w Lublinie - coraz więcej mieszkańców przesiada się na rowery i do miejskich autobusów. To oczywiście mniej wygodne niż jazda własnym samochodem, ale z drugiej strony - znika problem szukania parkingów i płacenia za nie.

 

Wracając do terenów zielonych na osiedlu Kościuszki, można śmiało powiedzieć, że nigdzie indziej w Chełmie - nie mamy tylu placów zabaw. Nawet jeśli jeden jest zajęty, to wystarczy przejść się kilkadziesiąt metrów dalej - i znowu jest się gdzie bawić. Pochwały z tego powodu płyną od samych mieszkańców. Mówi jeden z naszych stałych słuchaczy, Grzegorz.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 


 

To, że jest dobrze, to zasługa osób, które przed kilkudziesięciu laty projektowały Osiedle Kościuszki, zostawiając sporo miejsca między blokami.

 

Jeśli już przy projektowaniu jesteśmy, to głos oddajemy osobie, która pamięta, co działo się 40 lat temu w miejscu, gdzie dziś stoją bloki.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Teraz czas na mocny akcent, i znowu drogowy. Skrzyżowanie ulicy Wojsławickiej i 3 maja. O ile miejscowi nie mają zwykle problemów z kwestią "kto jedzie pierwszy?", to kierowcy spoza miasta czasami się w tym gubią. Innym problemem są w tym miejscu kolejki przed skrzyżowaniem. Jakie pomysły mają na to mieszkańcy?

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Inni idą jeszcze o krok dalej i proponują wybudowanie ronda w tamtym miejscu. I właśnie ten drugi pomysł pokrywa się z planami miasta wobec skrzyżowania Wojsławickiej i 3 Maja. Mówi Tadeusz Szwed z Zarządu Dróg Miejskich.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Ponadto, do granic miasta, czyli do skrzyżowania z ulicą Bazylany, planowana jest budowa chodnika, a od strony cmentarza - pojawi się nowy parking. Kosztorys modernizacji całej Wojsławickiej to koszt 8 milionów zł. Miasto złożyło już wniosek o dofinansowanie tego projektu w ramach tzw. schetynówek, a można uzyskać na ten cel do 3 milionów. W projekcie partycypuje także gmina Chełm i starostwo powiatowe, które dołoży swoją część środków.

 

 

Jeśli już o granicach miasta była mowa, to jest takie miejsce w południowej części miasta, w którym doskonale widać, gdzie kończy się miasto Chełm, a zaczyna - Pokrówka, czyli gmina Chełm. Tym miejscem jest ulica Bazylany, przedzielona wzdłuż, dokładnie w połowie. A to rodzi kolejny problem.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Pytanie zatem, czy całości ulicy nie mogłoby przejąc np. miasto? Wtedy granice Chełma przesunęłyby się o kilka metrów, a za to ulicę Bazylany można byłoby łatać czy remontować w tym samym czasie. Jak wyjaśniał nam tę kwestię vice-prezydent Chełma - Józef Górny - teoretycznie jest to możliwe, jednak wytyczaniem granic administracyjnymi nie zajmują się władze miast. Takie decyzje podejmowane są na szczeblu państwowym, a nie lokalnym. Sam proces zatem potrwałby dosyć długo.

 

To jeszcze jedna kwestia, dotycząca ulicy Bazylany. Jeszcze do niedawna funkcjonowały tam 2 przystanki autobusowe, po których dziś zostały już tylko dziury w ziemi i zardzewiały słup.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Okazuje się jednak, że "szóstka" jeździ ulicą Bazylany, jednak tak wcześnie, że mało kto o tym wie. Z połączenia w kierunku np. Gmachu korzystają głównie pracujące tam osoby. Jednak powrotnego autobusu - już nie ma. Jak zapewniają nas władze CLA - jeśli tylko mieszkańcy zgłoszą taką potrzebę, to być może - uda się wprowadzić większą liczbę kursów. Jest jednak jedno "ale", które dotyczy w zasadzie całego miasta. Mówi prezes Chełmskich Linii Autobusowych - Zbigniew Grzesiak.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Takie są właśnie uroki demokracji.

 

Wspominaliśmy wyżej, że na os. Kościuszki bardzo dobre warunki ro rozwoju mają tam dzieci. Raz - że jest bardzo dużo placów zabaw, dwa - że jest blisko do szkół, a trzy - że pojawiają się kolejne miejsca do uprawiania sportu. Ostatnio zakończono np. modernizację kompleksu boisk przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8. Zrealizowano ją w ramach Budżetu Obywatelskiego. Co znajdziemy na miejscu? Wyjaśnia vice-dyrektor szkoły, Piotr Turewicz.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Boiska będą służyć przede wszystkim uczniom - mniej więcej do godziny 16:00, potem obiekt będzie udostępniany innym chełmianom. Z drugiej jednak strony - z użytku trzeba było wyłączyć tamtejszą pływalnię. Aby tamtejszy basen mógł dalej służyć uczniom, konieczna jest wymiana dachu. Ponownie, Piotr Turewicz, vice-dyrektor ZSO nr 8.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Pływalnia w ZSO nr 8 przeznaczona jest przede wszystkim dla uczniów podstawówek. Jak na razie, uczniowie np. klasy o profilu sportowym, muszą dojeżdżać do I LO. Na szczęście za około miesiąc otworzony zostanie aquapark przy Lubelskiej, i choć będzie to obiekt komercyjny, to niemal pewne jest, że mali pływacy będą mogli liczyć na zniżki.

 

Wielu mieszkańcom robi się ciepło na samą myśl, że pod koniec listopada będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak wygląda wodne centrum od środka. Ciepło robi się także w samych domach na Osiedlu Kościuszki, bo termomodernizacji poddane zostały kolejne budynki. Docieplanie przeprowadzono w blokach wzdłuż ulicy Wolności - chodzi o numery 22, 37, 39 i 41. Które bloki przejdą termomodernizację w przyszłym roku? O to zapytaliśmy w Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Mówi zastępca prezesa do spraw technicznych - Maciej Cieślak.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Dojdą do tego mniejsze prace w innych blokach, np. przy stolarce okiennej czy malowanie klatek schodowych.

 

Na blokach pojawiła się nowa warstwa ocielenia, ale nie tylko. Zdecydowanie mniej przyjemnym tematem jest graffiti. Obecnie na osiedlu Kościuszki można znaleźć kilka bloków, których elewacje posłużyły za "plenerowe galerie twórczości artystycznej". Szkoda tylko, że bez wiedzy spółdzielni, która musi potem malować na nowo ściany budynków. Ponownie, Maciej Cieślak z ChSM-u.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Mimo jednak nawet stosowania najbardziej nowoczesnych środków czyszczących - będzie trzeba usuwać malowidła tak długo, aż puste ściany bloków nie przestaną kusić domorosłych artystów.

 

Gdy chodziliśmy tak między blokami osiedla Kościuszki w poszukiwaniu tematów, trafiliśmy na bardzo miłe zjawisko.

 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Kilkadziesiąt ptaków zebrało się na ten koncert, specjalnie dla słuchaczy Radia Bon Ton, ale jak zawsze - rodzą się u nas pytania. To były wróble, czy bardzo podobne do nich mazurki? Pytanie tylko z pozoru może się wydawać błahe, ale jeśli przypomnimy, że od kilku lat populacja tych ćwierkających ptaków w Polsce systematycznie się zmniejsza, to inaczej się na to patrzy, prawda? Czemu wróble odchodzą do przeszłości, a zastępują je mazurki? To pytanie zadaliśmy Robertowi Wróblewskiemu z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Mazurki - jako że są mniejsze i lepiej przystosowują się do warunków miejskich - zastępują wróble. Trzeba się zatem przyzwyczaić do nieco odmiennego ćwierkania w naszych miastach.

 

Tym ornitologicznym akcentem żegnamy się z Osiedlem Kościuszki, ale pamiętajcie - idzie zima, więc warto wyciągnąć karmniki z piwnic i strychów. Zróbcie to, mając w pamięci chociażby perypetie niejakiego Elemelka, albo przygód kilka - wróbelka Ćwirka.

Radio Bon Ton | Włącz w pracy, słuchaj w samochodzie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe