Osiedlowe Czwartki - odc. 6. Osiedle Dyrekcja Górna

  • 17.10.2016, 16:43 (aktualizacja 09.03.2017, 12:54)
  • Radio Bon Ton | Włącz w pracy, słuchaj w samochodzie
Osiedlowe Czwartki - odc. 6. Osiedle Dyrekcja Górna
Gmach, zabytkowe budynki pamiętające 20-lecie międzywojenne i wielkie plany PWSZ, kończące równie wielkie dzieło przedwojennych budowniczych Chełma – witamy na Dyrekcji Górnej.

Na początku wyjaśnimy, że granica między Dolną a Górną Dyrekcją przebiega wzdłuż ulicy I Pułku Szwoleżerów i 11 Listopada. Czyli Gmach i wszystko co "wyżej" – to właśnie Dyrekcja Górna.

Zatrzymajmy się jednak przy tym monumentalnym budynku, a raczej na parkingu pod nim. Tylko… Gdzie tu zaparkować? Każdego dnia powtarza się ten sam scenariusz – kierowcy krążą po uliczkach i czekają na łut szczęścia. A nuż ktoś wyjedzie i zwolni miejsce? Kierowcy różnie radzą sobie z tym problemem.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Każdego roku samochodów w Chełmie przybywa, więc któregoś dnia - drzewa w końcu będą musiały się poddać.

Jest już pomysł na rozmieszczenie dodatkowych miejsc parkingowych oraz na przebudowę terenu przy Gmachu. Problem w tym, że nie należy on tylko do jednego podmiotu – np. do Urzędu Miasta, więc kompleksowa przebudowa wiąże się ze współpracą m. in. z Urzędem Wojewódzkim, który ma pod swoim zarządem sporą część otoczenia Gmachu. Pomysły na rozwiązanie tej kwestii prezentuje Krzysztof Tomasik – dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Koszt realizacji tego projektu to prawie 2 miliony zł. Taka suma wymaga poszukiwania źródeł dofinansowania. Część pieniędzy byłoby w stanie wyłożyć starostwo – o czym przekonuje nas starosta chełmski – Piotr Deniszczuk.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Bo przecież w Gmachu mieści się nie tylko Starostwo Powiatowe, ale także chełmska delegatura Urzędu Wojewódzkiego, Urząd Pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i szereg instytucji prywatnych, które dzierżawią pomieszczenia.

To teraz zagadka – spróbujcie odgadnąć, ile osób łącznie pracuje w Gmachu? 

Około 900. Prawie tysiąc urzędników, a miejsc parkingowych – tylko dla nich, na dwóch wewnętrznych parkingach – około 50. Jeśli do pracy przyjeżdża chociażby co trzeci urzędnik, to już stanowi to liczbę 300 pojazdów. Miejsc do parkowania trzeba zatem szukać dalej od pracy.

Starostę Piotra Deniszczuka zapytaliśmy o inne możliwości utworzenia miejsc parkingowych przy Gmachu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Załatwiliśmy naszą sprawę w Gmachu, udało się nam stamtąd wyjechać i wracamy do domu, np. ulicą Stephensona. A tutaj - dziury, spod których miejscami wygląda stara nawierzchnia, jeszcze z lat 20. ubiegłego wieku. Niektórzy z mieszkańców chcieliby zobaczyć w tym miejscu stare, kocie łby, bo to właśnie na nie - kilkanaście lat temu - wylano warstwę asfaltu.

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie – Krzysztof Tomasik.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W takim razie kompromis – z jednej strony zachowanie walorów historycznych ulicy Stephensona, a z drugiej – bezpieczeństwa kierowców.

Zostajemy jeszcze przy tej ulicy, żeby wyjaśnić kwestię językową. Jak powinno się wymawiać tę nazwę? Ulica Stiwensona czy Stefensona? O pomoc w tej kwestii poprosiliśmy historyka – Zbigniewa Lubaszewskiego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

To jeszcze wyjaśnienie, kim był George Stephenson.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Kilku mieszkańców ulic Bydgoskiej i Wiejskiej chciałoby się dowiedzieć, dlaczego zmieniono tam organizację ruchu, wprowadzając ulice jednokierunkowe. To pytanie zadaliśmy przewodniczącemu Rady Osiedla Dyrekcja Górna – Franciszkowi Onyszko.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Taka sytuacja nie musi już być jednak na zawsze. Jak w przypadku każdej ulicy, mieszkańcy mogą zgłaszać swoje własne pomysły.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Problem polega jednak na tym, że na zebrania Rady Osiedli przychodzi zaledwie po kilka osób. W międzyczasie, swoje problemy mieszkańcy Osiedla Dyrekcja Dolna mogą zgłaszać do Rady Osiedla. Kontakt do niej można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta w Chełmie.

Na jednej z ostatnich sesji rady miasta, PWSZ dostał zielone światło na swoją inwestycję przy ulicy Batorego. Jak wiecie już z naszych wiadomości – ma tam powstać nowoczesny wydział medyczny i klinika. Ta inwestycja będzie warta kilkaset milionów zł. Mówi Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie - dr. inż. Arkadiusz Tofil.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jak na razie, trwają negocjacje z potencjalnymi inwestorami. A jako że już wcześniej były one na dość zaawansowanym etapie – to teraz z pewnością nabiorą tempa.

Póki co, teren między ulicą Batorego a MOSiR-em to jedynie krzewy i kępy trawy. W trakcie jesieni ciężko jest tam wyprowadzać psy, a co dopiero – spacerować. Przyznaje to przewodniczący Rady Osiedla Dyrekcja Górna – Franciszek Onyszko.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Chodzi oczywiście o plany budowniczych Dyrekcji – słynny, chełmski Orzeł Biały, który byłby widoczny z lotu ptaka. Ambitne plany zrujnował jednak wybuch II wojny światowej, a teraz, po latach – można do nich choć po części wrócić.

Skoro  poruszyliśmy już tematy akademickie, to powiedzmy o jednej sprawie, z którą borykali się studenci, szukający stancji we wrześniu. Wśród ofert trafiali na te z Dyrekcji Górnej, a tam – w co drugim mieszkaniu – pali się jeszcze węglem, drewnem czy gazem. Wiele młodych osób słysząc to, rezygnowało z oferty i szukało mieszkań już podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Jak mówi nam prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Chełmie, Mirosław Iwiński – sytuacja się poprawia, bo na centralne ogrzewanie zdecydowała się już więcej niż połowa tamtejszych mieszkańców.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Koszty takiej inwestycji różnią się, w zależności od wielkości mieszkania i innych warunków, ale wcale nie jest to tak drogie, jak mogłoby się wydawać.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wszelkie informacje – łącznie z kosztami – można znaleźć na stronie internetowej chełmskiego MPEC-u. Można też umówić się na spotkanie z pracownikami, którzy wyjaśnią wszystko krok po kroku.

W tym roku jest już rzecz jasna za późno na takie prace – trzeba poczekać do wiosny. Mimo wszystko – chęć podłączenia się do sieci MPEC-u można zgłosić już teraz.

Mieszkańcy Osiedla Dyrekcja Górna mogą być z siebie dumni, jeśli chodzi o głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok. Zgłosili bardzo dużo propozycji, a co więcej – okazały się one na tyle dobrze przygotowane, że w przyszłym roku zrealizowanych zostanie 5 z nich. Ich łączny koszt zmieścił się bowiem w puli 250 tys. zł, jakie przeznaczono na każde z osiedli. O jakie zadania chodzi? Przypomina Franciszek Onyszko – Przewodniczący Rady Osiedla.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Mówiąc krótko – opłacało się zgłaszać pomysły w ramach budżetu obywatelskiego, a potem – pójść na głosowanie do Urzędu Miasta.

Na koniec – pytanie, które zadaliśmy jednej ze starszych mieszkanek jednego z bloków. Jak to jest z młodzieżą na Dyrekcji? Uprzykrzają się?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Apel do młodych Chełmian za granicą – wracajcie. Ktoś zawsze na was czeka ;)

Radio Bon Ton | Włącz w pracy, słuchaj w samochodzie

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (6)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe