Osiedlowe Czwartki - odc. 5. Osiedle Dyrekcja Dolna

  • 10.10.2016, 19:35 (aktualizacja 09.03.2017, 12:54)
  • Radio Bon Ton | Włącz w pracy, słuchaj w samochodzie
Osiedlowe Czwartki - odc. 5. Osiedle Dyrekcja Dolna
Jeden z niewielu placów zabaw dla małych dzieci, kłopotliwe kierunkowskazy i pewna niedoceniana lokomotywa... Witamy na Dyrekcji Dolnej. Sprawdźcie, na co narzekają tamtejsi mieszkańcy.

Było już Osiedle Zachód, Rejowiecka, Słoneczne i Śródmieście,  a teraz nadszedł czas na Dyrekcję. Ta dzieli się oczywiście na Dolną i Górną, ale my skoncentrujemy się na tej pierwszej, leżącej przy Alei Piłsudskiego, ulicy Kolejowej, a nawet dalej - przy Alei Przyjaźni i ulicy Hutniczej. Cały ten teren (w rozumieniu władz miasta) jest właśnie osiedlem Dyrekcja Dolna.

Pierwszy temat, który bierzemy na warsztat, to place zabaw. Plac placowi nierówny, a wiedzą o tym doskonale rodzice maluchów. Nie każdy plac zabaw jest wyposażony w urządzenia i zabawki przystosowane dla małych dzieci. W zasadzie jedynym takim miejscem jest obiekt na terenie Szkoły Podstawowej nr 1, przy ul. Wołyńskiej. Cały czas brakuje takich miejsc w Chełmie, co przyznają nam sami rodzice.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Trzeba tez dodać, ze plac zabaw przy “Jedynce” jest dobrze ogrodzony - nie uświadczymy na nim ani psów, ani kotów. Nie ma też problemów z codziennym utrzymaniem urządzeń.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Ruszamy dalej. Na ul. Kolejowej, np. na wysokości bloku nr 64 - zawsze są problemy z parkowaniem. Na tyle duźe, ze odbijają się nawet na najmłodszych mieszkańcach.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Rozwiązaniem byłaby kompleksowa przebudowa ul. Kolejowej, aż do przejazdu "kowelskiego". Wśród pomysłów rozwiązania problemów komunikacyjnych jest budowa nowego ronda - tam, gdzie ul. Kolejowa krzyżuje się z Al. Piłsudskiego. Sprawę komentuje przewodniczący Rady Osiedla Dyrekcja Dolna - Sebastian Bielecki.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W tej sprawie Rada Osiedla przeprowadzała już wiele rozmów z władzami miasta. Plany są - czekamy na środki potrzebne do ich realizacji.

Zostajemy jeszcze w tematach motoryzacyjnych, właśnie przy skrzyżowaniu Al. Piłsudskiego i ul. Kolejowej. Jadąc ulicą Kolejową od strony wiaduktu i chcąc skręcić w lewo - na parking przy Biedronce, trzeba przekroczyć linię ciągłą. Żeby uniknąć łamania przepisów, należy objechać całe skrzyżowanie, wjechać na plac przed dworcem PKP i wrócić na Kolejową. W tym temacie wypowiedział się nam jeden z chełmskich kierowców.

loadingŁaduję odtwarzacz...

O tym problemie mówi się też często wśród taksówkarzy.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Chełmscy kierowcy widzą bardzo proste rozwiązanie tego problemu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Problemy drogowe są też na drugim końcu Alei Piłsudskiego. Skrzyżowanie z ulicą 11 Listopada od lat sprawia kierowcom nieco problemów - zwłaszcza tym spoza Chełma.

Problem pojawia się szczególnie wtedy, gdy wyjeżdżając spod "Gmachu" i chcąc skręcić w lewo - żeby jechać do centrum miasta lub w Piłsudskiego - trzeba nieco pokombinować z kierunkowskazami. Bo najpierw sygnalizujemy skręt w lewo (w 11 listopada), a potem musimy wrzucić prawy kierunkowskaz - bo naprzeciwko przystanku autobusowego mamy krótki fragment ulicy, służący do włączenia się do ruchu. I tutaj pojawia się główny problem - wrzucając prawy kierunkowskaz, sygnalizujemy chęć wjechania na prawy pas i dalszej jazdy prosto - w stronę centrum, czy chęć wjechania w Aleję Piłsudskiego?

Problem nie jest błahy, bo zwracają nam na niego uwagę np. taksówkarze z tamtej części miasta.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jak pewnie pamiętacie - to miejsce i tak zostało zmodernizowane całkiem niedawno. Jeszcze przed dwoma laty środkowy fragment jezdni był po prostu wyłączony z ruchu. Jak widać - idealnego rozwiązania tego problemu nie ma, bo jest tam po prostu za mało miejsca na manewry.

Jeśli chodzi o szybkie rozwiązania problemów drogowych - to najbliżej realizacji jest remont ulicy 11 Listopada. W tym roku zmodernizowane zostało już skrzyżowanie z ul. księdza Brzózki, a teraz - czas na kolejny fragment.

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie - Krzysztof Tomasik.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Rozstrzygnięcie przetargu na wykonawcę tego remontu ma nastąpić w drugiej połowie października.

Przejdźmy teraz do problemów, które mieszkańcy zgłaszają do Rady Osiedla Dyrekcja Dolna. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Rada Osiedla to oficjalny "pośrednik" między mieszkańcami, a władzami miasta. Jednym z takich problemów są drzewa rosnące wzdłuż Alei Piłsudskiego.

Przewodniczący Rady Osiedla Dyrekcja Dolna - Sebastian Bielecki.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Mieszkańcy Dyrekcji Dolnej domagają się także zagospodarowania terenu przed dworcem głównym PKP.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zróbmy sobie przerwę od tematów inwestycji, żeby powiedzieć o tym, co już jest. I właśnie całkiem niedaleko od dworca.

Kolej udostępniła do zwiedzania zabytkowy parowóz o nazwie "OL 49-34". Do lokomotywy można wejść i na własne oczy przekonać się, co jeździło po naszych torach jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Sam pojazd jest doskonale utrzymany i co warto dodać - monitorowany. Tylko... zwiedzających coś mało. Zachęcamy w takim razie (szczególnie rodziny z małymi dziećmi) do wizyty w okolice dworca głównego PKP. Parowóz stoi od strony torów.

 

Teraz przenosimy się nieco dalej, na tereny zielone miedzy Szkołą Podstawową nr 1, a ulicą Jedność. Mieszkańcy mają pomysł na zagospodarowanie tego terenu. Jak na razie, jedni tam parkują, a inni - wyprowadzają psy. Co można zrobić z tym terenem? Swoją wiedzą po raz kolejny wspomaga nas przewodniczący Rady Osiedla Dyrekcja Dolna, Sebastian Bielecki.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Warto zaznaczyć, że to pomysł samych mieszkańców.

Kończymy miłym akcentem, siadając sobie na jednej z ławeczek ustawionych wzdłuż Alei Piłsudskiego. Chełmianie, którzy już się napracowali w życiu, na osiedlu Dyrekcja Dolna znajdują spokojne miejsce, żeby spędzić tam emeryturę.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W kolejnym odcinku Osiedlowych Czwartków zajrzymy na Dyrekcję Górną.

 

Radio Bon Ton | Włącz w pracy, słuchaj w samochodzie

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (10)


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
tommyboy
tommyboy 11.10.2016, 10:43
Wielka szkoda, że nie wspomnieli państwo o stanie chodników na ulicy Starościńskiej, które są w tak tragicznym stanie, że pozostaje tylko zaorać i trawą zasiać. Współczuje także rodzicom dzieci które piechota maszerują do szkoły nr 5, po wykoślawionych komunistycznych płytach chodnikowych. Urazy śródstopia i kostek to norma. Ale co nie jest na widoku to nie ma co się przejmować.
Radio Bon Ton
Radio Bon Ton 17.10.2016, 17:25
Dziękujemy za sygnał! Zajmiemy się tą sprawą.

Pozostałe