Osiedlowe Czwartki - odc. 3. Osiedle Słoneczne

  • 26.09.2016, 09:00 (aktualizacja 09.03.2017, 12:56)
  • Radio Bon Ton | Włącz w pracy, słuchaj w samochodzie
Osiedlowe Czwartki - odc. 3. Osiedle Słoneczne
Osiedle Słoneczne nie bez przyczyny ma taką nazwę. Tamtejsi mieszkańcy chwalą się nam, że nigdzie indziej w Chełmie nie mieszka się tak dobrze.

Mimo wszystko, także ta dzielnica ma kilka problemów, które czekają na rozwiązanie. Zacznijmy jednak od miłego akcentu. Posłuchajmy, czego pozazdrościć mogą mieszkańcom "Słoneczka" inni chełmianie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wiele ciepłych słów w stronę władz miasta płynie także z racji wybudowania kompleksu boisk pośrodku osiedla.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jednak nawet i tego miejsca nie ominęły - niewielkie - ale jednak, słowa krytyki. Bo boiska są duże, ogrodzone, ale czasami - zaśmiecone. Widać to szczególnie wieczorami - znamy tego powód. Terenem zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Mówi jego dyrektor - Krzysztof Białowicz.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jest gdzie pokopać piłkę, ale nie ma gdzie zaparkować auta. Bolączką każdego osiedla w Chełmie jest właśnie brak miejsc parkingowych.

Samochodów przybywa z roku na rok. Według danych Urzędu Miasta - w mieście zarejestrowanych jest obecnie prawie 47,5 tys. samochodów. Jeszcze dokładnie przed rokiem - było ich o 3 tys. mniej. Biorąc pod uwagę, że Chełm liczy ok. 65 tys. mieszkańców - statystycznie, 3/4 mieszkańców ma samochód. Za to parkingów i garaży - nie buduje się w tempie dorównującym zakupom w salonach samochodowych i w komisach.

Czy są szanse na nowe parkingi i garaże na osiedlu Słoneczne? O to zapytaliśmy przewodniczącego Rady Osiedla, Wiesława Wróblewskiego. Możliwości są - można np. wybudować kolejne garaże i miejsca parkingowe wzdłuż ulicy Wirskiego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W ubiegłym roku, Chełmska Spółdzielnia Mieszkaniowa wybudowała 72 nowe miejsca parkingowe na “Słoneczku”.

To nie wszystkie problemy zmotoryzowanych z tamtego rejonu Chełma. Czas uruchomić wyobraźnię naszych słuchaczy. Popołudniowe godziny szczytu. Wyjeżdżacie z parkingu przy Tesco i próbujecie dostać się z ulicy Wieniawskiego na Lwowską. I... stoicie. Nawet kilka bardzo długich minut. Po pierwsze - ruch wstrzymują światła. Jeśli na zielonym uda się przejechać trzem samochodom, możemy mówić o sukcesie. Po drugie - problemem jest też przejście dla pieszych znajdujące się tuż przy skrzyżowaniu. To zresztą newralgiczny punkt na Lwowskiej. Nierzadko zdarza się nawet, że kierowcy jadący prosto Lwowską, wjeżdżają na pobocze, żeby ominąć samochody skręcające w Wieniawskiego.

Miasto od lat ma plany przebudowy tej trasy. Przedstawia je Tadeusz Szwed z Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zostajemy w temacie motoryzacji. Przed kilkoma miesiącami na wielu uliczkach osiedlowych pojawiły się znaki drogowe, zakazujące wjazdu samochodom nauki jazdy. Początkujący kierowcy tak skutecznie uprzykrzali życie mieszkańcom “Słoneczka”, że ci wymogli na władzach Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wydzielenie swoistych enklaw, na których "L-ek" nie uświadczymy. Instruktorzy jazdy i ich podopieczni znaleźli jednak inne miejsca, gdzie można ćwiczyć parkowanie. Wilk syty - choć na pewno nie do końca zadowolony - i owca cała.

Kończąc tematy drogowe na osiedlu Słoneczne - jedna z mieszkanek zwraca nam uwagę na żółte słupki, ograniczające wjazd samochodom na niektóre rejony osiedla. Znajdziemy je m. in. wzdłuż ulicy Wirskiego, od strony bloku nr 20 do ulicy Lwowskiej. Problem pojawia się wtedy, gdy do któregoś bloku musi dojechać karetka pogotowia lub straż pożarna. W takim przypadku życie ludzkie jest oczywiście ważniejsze i pojazdy służb ratunkowych wjeżdżają na trawniki. Słupki pojawiły się dlatego, że wielu mieszkańców skarżyło się na kierowców spoza osiedla, którzy skracali sobie drogę osiedlowymi uliczkami. Mówi Wiesław Wróblewski, z rady osiedla.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Starsi mieszkańcy narzekają, że na osiedlu Słonecznym nie ma gdzie usiąść. Tym bardziej, że kiedyś taka możliwość była.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Odpowiedź na pytanie, dlaczego ławki zniknęły, jest dosyć prosta - problematyczna młodzież. Wyjaśnia przewodniczący rady osiedla Słoneczne, Wiesław Wróblewski.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Nic jednak straconego. Zapotrzebowanie na ławkę pod blokiem można zgłosić do administracji ChSM-u, i jeśli tylko połowa mieszkańców danej klatki / bloku zgodzi się na powrót ławek, to spółdzielnia przychyli się do tej prośby.

W ostatnim czasie administracja Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wymieniła także oświetlenie przy wejściach do klatek schodowych na lampki z fotokomórkami. Z jednej strony - oszczędność energii, ale i do tego rozwiązania mieszkańcy nie są do końca przekonani.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jeśli już jesteśmy przy wyprowadzaniu psów - to nasza rozmówczyni wspomina o kolejnym problemie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Faktem jest, że najbliższy taki psi pakiet jest dopiero w parku "międzyosiedlowym". A wychodzenie z psem na spacer na drugą stronę Lwowskiej - raczej mija się z celem. Miasto ustawiło jak na razie 8 takich śmietniczek na psie odchody.  Znajdują się one właśnie w "parku międzyosiedlowym", w Ogródku Jordanowskim, parku miejskim przy Lubelskiej, na Chełmskiej Górce, na skwerze między Mickiewicza i Sienkiewicza, przy ulicy Jedność, przy Szkole Podstawowej nr 5 (przy ul. I Pułku Szwoleżerów) oraz na skwerze przy kościele Przenajświętszej Trójcy - czyli na "Zachodzie".  Są jednak plany, aby w następnym roku zakupić i postawić kolejne psie stacje.

Kolejnym problemem, o którym mówią nam mieszkańcy "Słoneczka", jest tamtejsza młodzież.

loadingŁaduję odtwarzacz...

O zakłócaniu ciszy nocnej i wykorzystywaniu ulicy 15 sierpnia jako "pasa startowego" dla świeżo upieczonych kierowców, doskonale wie policja i straż miejska.

Mieszkańcy os. Słoneczne bardzo chcieliby doczekać się lokalu, w którym kulturalnie można byłoby spędzić czas na rozmowach przy kawie czy herbacie. Bo jak na razie - króluje tam pijalnia piwa. Na osiedlu działały już takie miejsca, jednak żadne nie utrzymało się zbyt długo. Sprawę komentuje Wiesław Wróblewski - przewodniczący rady osiedla.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Można zatem powiedzieć, że to swoisty apel do przedsiębiorców, którzy znajdą pomysł na zatrzymanie klientów na osiedlu Słonecznym.

Chełmianie przyznają nam, że warto byłoby otworzyć na osiedlu kolejną filię Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Jest co prawda Biblioteka Pedagogiczna, jednak jej oferta jest nakierowana - jak sama nazwa wskazuje - na nauczycieli. Po książki chodzi się zatem aż na ul. Partyzantów. Czy nowa filia to marzenie ściętej głowy? Zapytaliśmy dyrektora Chełmskiej Biblioteki Publicznej, Roberta Chełmickiego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zaczynaliśmy pozytywnym akcentem, i takim też zakończymy dzisiejszy odcinek Osiedlowych Czwartków. Przyznacie nam chyba rację, że osiedle, na którym są tak wyszukane nazwy ulic, jak Łabędzia, Rusałki, Skowronkowa, Słowicza, Szpakowa czy Żurawia - zasługuje na miano osiedla “Słonecznego”. Choć równie dobrze ta część miasta może być nazywana... ostoją ornitologów.

Zobacz także:

Osiedlowe Czwartki - odc. 2. Osiedle Rejowiecka

Osiedlowe Czwartki - odc. 1. Osiedle Zachód

 

Radio Bon Ton | Włącz w pracy, słuchaj w samochodzie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
sluchaczka
sluchaczka 27.09.2016, 19:53
Super audycja trzymajcie tak dalej

Pozostałe