Niedziela, 17.02.2019

Zamojskie Zoo ma 100 lat!

  • 4.10.2018, 13:04 (aktualizacja 04.10.2018 13:16)
  • artykuł partnera
Zamojskie Zoo ma 100 lat!
Zamość bez zoo nie byłby tym samym miastem – te słowa bardzo często padały podczas obchodów stulecia ogrodu zoologicznego. Założone w 1918 r. przez Stefana Milera zoo rocznie odwiedza ponad 200 tysięcy osób.

W 1918 roku Stefan Miler, profesor Męskiego Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego, założył pierwszy w Polsce szkolny ogródek przyrodniczy. To małe zoo przetrwało wojnę. W 1953 r. szkolny ogródek został przekształcony w Miejski Ogród Zoologiczny.

Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU

– Wówczas na Starym Mieście znajdowało się zarówno zoo, jak i dworzec PKS. Nie wszyscy mieli wtedy samochody, tak jak teraz, zdecydowana większość korzystała z PKS. Zoo cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem podróżnych, którzy oczekując na autobus, wybierali się do ogrodu, bo bilety były stosunkowo tanie – tłumaczył podczas uroczystości jubileuszowej z okazji 100-lecia zoo dyrektor Grzegorz Garbuz.

W 1982 r. zoo przeniesiono ze Starego Miasta do obecnej siedziby przy ul. Szczebrzeskiej.

Ogród przeszedł modernizację i gruntowną przebudowę. Dzięki środkom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i funduszom z Unii Europejskiej zoo zmieniło swoje oblicze. W ramach projektów wykonano m.in. pawilon z wybiegami dla małych drapieżników, stajnie z wybiegami dla zwierząt z Australii, stajenki dla zwierząt eksponowanych w mini-zoo. Ponadto przebudowano pawilon dla małp, w którym wykonano motylarnię oraz budynek z wybiegiem dla niedźwiedzi, pawilony z wybiegami dla żyraf i innych zwierząt z Afryki. W zamojskim ogrodzie pojawiły się nowe gatunki zwierząt: żyrafy, oryksy szablorogie, gazele mhor, jeżozwierze afrykańskie oraz wiewiórki przylądkowe. Zoo stało się jeszcze bardziej atrakcyjne.

– Ogród jest dostosowany do standardów europejskich, należy do międzynarodowych organizacji. Jest integralną częścią miasta. Wielu mieszkańców na pewno nie wyobraża sobie Zamościa bez zoo – mówił podczas uroczystości dyrektor Grzegorz Garbuz.

– Rocznie Zamość odwiedza 250-260 tysięcy turystów, z czego ok. 210 tysięcy zwiedza zoo. Ogród zoologiczny to wizytówka naszego miasta, to wabik, który przyciąga turystów z okolicznych województw – podkreślał prezydent miasta Andrzej Wnuk.

Dodał iż zoo będzie rozbudowywane w ramach projektu wartego ponad 17 mln złotych.

– Nowe obiekty i wybiegi pojawią się od strony centrum handlowego. Myślę, że będziecie państwo bardzo zaskoczeni tymi zmianami – zdradził prezydent Wnuk.

Jubileusz zoo odbył się w piątek (28 września). Był okazją do wręczenia nagród, podziękowań i odznaczeń. Podczas uroczystości prezydent Zamościa Andrzej Wnuk wręczył Medale Zasłużony dla Zamościa dyrektorowi zoo Grzegorzowi Garbuzowi oraz Piotrowi Łachno, odpowiedzialnemu za działające w strukturach zoo schronisko dla bezdomnych psów.

Z okazji jubileuszu wicedyrektor ogrodu Łukasz Sułowski przygotował film przedstawiający historię i rozwój tego miejsca. Materiał ten będzie można wkrótce obejrzeć na antenie TVP Lublin.

artykuł partnera

Zdjęcia (13)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe