Osiedlowe Czwartki - odc. 1. Osiedle Zachód

  • 10.09.2016, 11:26 (aktualizacja 09.03.2017, 12:57)
  • Bartłomiej Ważny
Osiedlowe Czwartki - odc. 1. Osiedle Zachód
Kamera przy jednokierunkowym odcinku ul. Zachodniej, problemy z dojazdem na drugi koniec miasta autobusem i pewna nie do końca "nocna" apteka - z takimi problemami zgłosili się do nas mieszkańcy "Zachodu". Sprawdźcie, jakie jeszcze kłopoty są w tamtej dzielnicy Chełma!

Zaczynamy nowy program na antenie Radia Bon Ton. “Osiedlowe czwartki” będą powstawać dla Was i z Waszym udziałem. Każdego tygodnia będziemy zaglądać na kolejne z 10 chełmskich osiedli. Do środy włącznie - możecie nas informować o tym wszystkim, co Was niepokoi w Waszej okolicy, co chcielibyście zmienić, albo wprost przeciwnie - co Was pozytywnie zaskoczyło lub za co jesteście wdzięczni władzom miasta. W tytułowe czwartki, o godz. 13:45, przedstawimy Wam sprawy, które do nas zgłosiliście, a swoją pomocą i wiedzą posłużą nam przewodniczący rad osiedlowych - bo to właśnie oni są pośrednikami między mieszkańcami, a Urzędem Miasta.

 

Zaczynamy od osiedla Zachód. I tu należy się od razu wyjaśnienie - będziemy mówili o Zachodzie, Gwarku, czy może o jeszcze innej części miasta? Osiedle Zachód - w rozumieniu władz miasta - to teren dosyć rozległy. Ograniczony ulicami Zawadówka i Lubelską od północy, na wschodzie sięga on po ulicę Chłodną, Północną i przejazd kolejowy na Lubelskiej, na południu - granica przebiega wzdłuż torów kolejowych, a na zachodzie - granicami miasta i ulicą Piwną. Jednak osiedle Zachód to także ulica Metalowa - od skrzyżowania z ulicą Wolskiej w stronę ulicy Trubakowskiej.

 

Dosyć teorii, czas na praktykę - czyli jak Osiedle Zachód radzi sobie w ciężkich czasach ustawicznego braku funduszy - bo takie tłumaczenia najczęściej słyszą mieszkańcy, skarżąc się władzom miasta na brak remontów i nowych inwestycji.

 

Rozwiązaniem - przynajmniej częściowym - tego problemu miało być wydzielenie z miejskiej kasy tzw. Budżetu Obywatelskiego. Jak już wiemy, mieszkańcy osiedla Zachód będą mieli do wyboru 4 zadania - jakie konkretnie, sprawdźcie tutaj, ale jak się okazuje - pomysłów mieszkańców było znacznie więcej. Liczby zna przewodnicząca rady osiedla Zachód - Monika Zaborek-Turewicz.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...
 

Żeby poznać konkretne powody, przez które pomysł został odrzucony - trzeba przyjść na spotkanie, które organizuje Urząd Miasta. Odbędzie się ono 15 września, o godzinie 17:30 w hali MOSiR.

 

Jednym z pomysłów, odrzuconych właśnie z powodów finansowych, było poszerzenie ulicy Metalowej - z tym problemem zgłosiła się do nas pani Dominika.


loadingŁaduję odtwarzacz...

(Kliknij na zdjęcie, żeby zobaczyć jego pełny rozmiar)

 


Czy jest szansa, że problem ulicy Metalowej zostanie rozwiązany? Ponownie, Monika Zaborek-Turewicz.


loadingŁaduję odtwarzacz...


Przenosimy się teraz na ulicę - nomen omen - Zachodnią, żeby poznać pomysły tamtejszych mieszkańców. Padła propozycja, żeby przy skrzyżowaniu przy Biedronce, od strony jednokierunkowej już Zachodniej, ustawić kamerę. Właśnie m. in. dlatego, że kierowcy nagminnie jadą tam pod prąd, a ostatnio zdarzyło się także kilka włamań w tamtejszych blokach. Nie ma jednak szans na ustawienie kamery w tamtym miejscu. Dlaczego?


loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Pozostając jeszcze przy samym dyskoncie - mieszkańcy okolicznych bloków zastanawiają się, dlaczego śmietniki należące do tego sklepu nie mogą być zabudowane. Obecnie wszyscy mają do nich dostęp. Jest sporo skarg na bezdomnych, którzy grzebią w śmieciach, oraz na ptaki, które roznoszą odpadki na całą okolicę. Efekt zapachowy - do przewidzenia.

 

Podobnie, uciążliwe zapachy unoszą się z toi-toia, ustawionego przy postoju taksówek, na ulicy Lubelskiej - a bardzo rzadko czyszczonego, jak alarmują nas mieszkańcy.

 

 

W tych obu “sprawach o średniej klasy zapachu”, czekamy jeszcze na komentarze zainteresowanych stron.

 

Czas na maila, którego dostaliśmy od pani Agnieszki.

 

“Szanowna redakcjo! Przed wejściami do klatek w blokach jest już dużo skrzynek na reklamy i ulotki, a nadal zdarza się, że w mojej skrzynce pocztowej czy drzwiach ląduje taka reklama. Proszę o interwencję”.

 

Faktycznie - w wielu klatkach wiszą nawet specjalne ogłoszenia “Zakaz wrzucania reklam do skrzynek na listy”. Problem w tym, że firmy zajmujące się kolportażem ulotem wręcz nakazują swoim pracownikom ignorowanie takich komunikatów. Jeśli reklama trafi do skrzynki to jest większe prawdopodobieństwo, że klient skorzysta z oferty - tłumaczy nam jeden z takich roznosicieli ulotek, który chciał zachować anonimowość.

 

Rozwiązanie wydaje się jedno - nie otwierać drzwi do klatek nieznanym osobom.

 

 

Na skrzynkę mailową dostaliśmy także zgłoszenie od pana Andrzeja, który narzeka na stanowczo zbyt małą liczbę miejsc parkingowych przy ulicy Maczka. Zdarza się, że samochody parkują na poboczach i zieleńcach.

Ponownie, Monika Zaborek-Turewewicz, przewodnicząca Rady Osiedla Zachód.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Kolejny problem, który zgłosili nam mieszkańcy osiedla Zachód, dotyczy placu między “siódemką” czyli zabytkowym budynkiem po szkole, a ulicą Koszarową. W niedziele, swoje samochody chętnie parkują tam kierowcy zmierzający na msze do kościoła Świętego Kazimierza. Problem w tym, że nocujący w starym budynku bezdomni zaśmiecają plac. Jak mówił nam słuchacz Jakub - przed Światowymi Dniami Młodzieży zebrała się nawet grupa parafian, która we własnym zakresie wysprzątała plac i skosiła trawę, żeby teren wyglądał odpowiednio przed przyjazdem pielgrzymów zza granicy. A zdarzało się tam zobaczyć nawet porzucony chleb, leżący na asfalcie.

Sprzątanie tamtejszego terenu będzie od teraz należało do nowego właściciela - bo jak już wiemy, we wtorek (6.09) Urząd Miasta sprzedał tę działkę razem z zabytkowym, ceglanym budynkiem jednemu z przedsiębiorców.

Przenosimy się teraz nieco dalej, do biblioteki na Zachodzie. O filii Chełmskiej Biblioteki Publicznej na osiedlu Zachód nasi rozmówcy wypowiadają się w samych superlatywach. W końcu - ostatnio placówka została wyremontowana, akcent położono przede wszystkim na najmłodszych czytelników. Jest jednak łyżka dziegciu w tej beczce miodu. Internauta Michał skarży się, że od kilku lat nie może się doczekać zwrotu książki, na którą czeka. Ilu czytelników zalega ze zwrotem książek właśnie w filii nr 2? O te informacje poprosiliśmy dyrektora Chełmskiej Biblioteki Publicznej - Roberta Chełmickiego.


loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Biblioteka stara się jednak cały czas dotrzeć do osób, które zalegają z książkami. Ostatecznie - sprawa może trafić do komornika.
 

Zostawmy już zapominalskich czytelników i przejdźmy do tematu zdrowia.

 

Polak - gdy chory - najpierw idzie nie do lekarza, a do apteki. Np. do tej przy ulicy Lubelskiej 161d, niedaleko ronda Dmowskiego. Nasz słuchacz informuje, że apteka wprowadza w błąd napisem na swoim szyldzie. Chodzi dokładnie o jedno słowo - apteka 'nocna', co może sugerować, że w razie potrzeby, można do niej wstąpić o każdej porze dnia i nocy. Tymczasem - apteka otwarta jest codziennie, ale od 8:00 do 22:00. Trzeba jednak zaznaczyć, że o godzinach otwarcia informuje duża, rzucająca się w oczy tablica. Pozostaje jednak właśnie słowo 'nocna'.

 

 

Wyjaśnień udzielił nam właściciel apteki. Nazwa wzięła się stąd, że wcześniej leki i inne artykuły można było tam kupić aż do godziny 23:00. Jako że w zimie zmrok zapada znacznie wcześniej - to przyjęło się mówić, że apteka była właśnie 'nocna'. Właściciel przyznaje nam - słowo może wprowadzać w błąd, ale wątpliwości rozwiewają godziny otwarcia, dobrze widoczne.

 

Przypomnimy w takim razie, gdzie w Chełmie znajdziemy apteki całodobowe, a takich mamy dwie: to Apteka z Sercem, przy ulicy Wołyńskiej 32 oraz Apteka Błękitna przy Orlicz-Dreszera 10.

 

Zerknijmy teraz na naszego radiowego Facebooka.

Precyzujemy - Szkoła Muzyczna I i II stopnia ma zmienić swoją siedzibę z ulicy z Lubelskiej 3 na Hrubieszowską 102 pod koniec przyszłego roku. Czy do tego czasu pojawią się nowe autobusy z Zachodu na ulicę Hrubieszowską? To pytanie zadaliśmy władzom CLA, a te - odesłały nas do Urzędu Miasta. Odpowiedzi udzielił nam ostatecznie dyrektor Wydziału Infrastruktury Komunalnej, Józef Kendzierawski.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zostajemy jeszcze na naszym Fanpage’u.

 

O komentarz poprosiliśmy przewodniczącą rady osiedla Zachód, Monikę Zaborek-Turewicz.

loadingŁaduję odtwarzacz...


 

Na koniec komentarz innego internauty.


To jednak kwestia nie dla władz miasta, a do prywatnych inwestorów. Jak na razie, panie Krystianie - “trzeba latać na miasto”.

Kolejny odcinek "Osiedlowych Czwartków" poświęcony będzie Osiedlowi "Rejowiecka". Do środy (14.09) możecie przesyłać nam Wasze sygnały, dotyczące tej części miasta. Sprawami tamtejszych mieszkańców zajmiemy się w czwartek (15.09), o godzinie 13:45.

 

Bartłomiej Ważny

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (13)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
eklemele
eklemele 09.12.2016, 14:29

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.


Pozostałe