Niedziela, 25.08.2019

Zbuduj swój pierwszy dom

  • 14.06.2018, 15:51
  • artykuł partnera
Zbuduj swój pierwszy dom
Dom to inwestycja na lata, a jeśli to będzie nasz pierwszy, wymarzony dom – wówczas najlepiej powierzyć jego budowę fachowcom. Warto zaufać firmie z wieloletnim doświadczeniem – wtedy możemy liczyć na fachową pomoc architekta i wykonawców, a ponadto zyskamy pewność, że nasz przyszły dom zostanie zbudowany rzetelnie i zgodnie z wymogami prawa budowlanego, a my nie zostaniemy narażeni na dodatkowe koszty.

Dylemat – indywidualny projekt domu czy projekt katalogowy

Osoby, które po raz pierwszy zdecydowały się na budowę własnego domu mają dylemat do rozwiązania – jaki projekt domu wybrać. Z jednej strony niezwykle kusząca jest oferta zaprojektowania własnego domu od podstaw. Indywidualny projekt domu, w którym zamierzamy spędzić przynajmniej kilka lub nawet kilkadziesiąt lat – to wspaniałe przedsięwzięcie. Dzięki temu pod czujnym okiem doświadczonego architekta mamy możliwość zbudowania wymarzonego, niepowtarzalnego domu dokładnie według naszych wytycznych. Warto jednak pamiętać, że jest to opcja znacznie bardziej kosztowna od drugiej możliwości, czyli wyboru projektu domu z katalogu. Okazja do współpracy z kreatywnym architektem to wyjątkowe doświadczenie. Jednak z uwagi na koszty oraz czasochłonność nie każdy z nas decyduje się na takie rozwiązanie.

Z kolei wybór projektu, który został opracowany na zlecenie i nie do końca wiadomo czy zaproponowane w projekcie rozwiązania sprawdzą się w praktyce. Okazuje się bowiem, że niektóre z gotowych projektów zawierają co najmniej kilka rozwiązań, które w praktyce – podczas mieszkania w domu - nie okazują się najtrafniejsze. W fazie projektowej trudno je od razu dostrzec, jednak dobry architekt z pewnością jest w stanie ocenić proponowane rozwiązania i wyjaśnić czy ich zastosowanie będzie miało uzasadnienie w domu przeznaczonym dla konkretnego klienta.

Czy gotowy projekt z katalogu to rozsądne rozwiązanie?

Wszystko zależy od tego, jakie wymagania i potrzeby ma inwestor. Jeśli wymagania osoby planującej budowę domu nie są zbyt duże i jest skłonna zaakceptować wszelkie rozwiązania zaproponowane w typowym projekcie domu (przykładowe projekty można zobaczyć na stronie https://new-house.com.pl/), wliczając w to również pewne absurdalne - z punktu widzenia domownika – pomysły, to może zakupić gotowy projekt. Znajdzie w nim wiele typowych, schematycznych rozwiązań funkcjonalnych, gdyż architekci opracowujący takie projekty nastawiają się na optymalne wykorzystanie przestrzeni przy założeniach najniższym nakładzie pracy.

Projekt do poprawki

Jeśli zdecydowaliście się na gotowy projekt domu, jednak macie kilka zastrzeżeń i chcecie dokonać kilku zmian, to rozważcie zlecenie projektu indywidualnego. Wprawdzie koszt takiego projektu jest wyższy, jednak należy pamiętać, że każda, nawet niewielka zmiana w gotowym projekcie również generuje dodatkowe koszty. W konsekwencji może okazać się, że nanoszenie poprawek w gotowym projekcie jest połowicznym rozwiązaniem, gdyż jest kosztowne i stresujące, a planowany efekt nie spełnia oczekiwań. Pamiętajmy, że indywidualny projekt będzie "skrojony na miarę" naszych potrzeb i wyobrażeń o idealnym domu.

 

artykuł partnera
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe