Okrągła rocznica tragicznej śmierci gen. Orlicz-Dreszera

  • 16.07.2016, 12:46 (aktualizacja 16.07.2016, 15:00)
  • Bartłomiej Ważny
Okrągła rocznica tragicznej śmierci gen. Orlicz-Dreszera Narodowe Archiwum Cyfrowe
80 lat temu, 15 lipca 1936 roku, w wypadku lotniczym nad Zatoką Gdańską, zginął generał Gustaw Konstanty Orlicz-Dreszer.

Zasłużony także dla Chełma - to on w 1918 roku przywrócił niepodległość w naszym regionie, rozbrajając stacjonujący tu garnizon austriacki. Był też komendantem okręgu wojskowego w Chełmie, i to także tu - utworzył I Pułk Szwoleżerów.
Dziś, generał Orlicz-Dreszer patronuje II Liceum Ogólnokształcącemu w Chełmie, jego nazwiskiem nazwano także jedną z miejskich ulic.

Zbigniew Lubaszewski - chełmski historyk.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W latach 90. przywrócono także tablicę poświęconą Orlicz-Dreszerowi - przez lata przechowywano ją w muzeum. Pierwotnie, wisiała na elewacji magistratu, w latach 50. ściągnęły ją jednak władze komunistyczne. Dzisiaj tablicę można zobaczyć na elewacji głównej siedziby muzeum ziemi chełmskiej, przy kościele Rozesłania Apostołów.
Do dziś, niewyjaśnione są okoliczności śmierci generała. Zginął w katastrofie lotniczej nad Zatoką Gdańską. Awionetka sportowa którą leciał do portu w Gdyni, z nieznanych przyczyn spadła do wody. To właśnie po tamtych wydarzeniach, obecna ulica Słowackiego uzyskała nazwę Orlicz-Dreszera.

Na zdjęciu poniżej: Przewrót Majowy 12 maja 1926 r. Marszałek Józef Piłsudski (na środku) oraz generał Gustaw Orlicz-Dreszer (po prawej) na Moście Poniatowskiego w Warszawie.

 

Bartłomiej Ważny

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe