
Zasłużony także dla Chełma - to on w 1918 roku przywrócił niepodległość w naszym regionie, rozbrajając stacjonujący tu garnizon austriacki. Był też komendantem okręgu wojskowego w Chełmie, i to także tu - utworzył I Pułk Szwoleżerów.
Dziś, generał Orlicz-Dreszer patronuje II Liceum Ogólnokształcącemu w Chełmie, jego nazwiskiem nazwano także jedną z miejskich ulic.
Zbigniew Lubaszewski - chełmski historyk.

W latach 90. przywrócono także tablicę poświęconą Orlicz-Dreszerowi - przez lata przechowywano ją w muzeum. Pierwotnie, wisiała na elewacji magistratu, w latach 50. ściągnęły ją jednak władze komunistyczne. Dzisiaj tablicę można zobaczyć na elewacji głównej siedziby muzeum ziemi chełmskiej, przy kościele Rozesłania Apostołów.
Do dziś, niewyjaśnione są okoliczności śmierci generała. Zginął w katastrofie lotniczej nad Zatoką Gdańską. Awionetka sportowa którą leciał do portu w Gdyni, z nieznanych przyczyn spadła do wody. To właśnie po tamtych wydarzeniach, obecna ulica Słowackiego uzyskała nazwę Orlicz-Dreszera.
Na zdjęciu poniżej: Przewrót Majowy 12 maja 1926 r. Marszałek Józef Piłsudski (na środku) oraz generał Gustaw Orlicz-Dreszer (po prawej) na Moście Poniatowskiego w Warszawie.