Środa, 20.02.2019

Czy opłaca się budować studnię głębinową?

  • 12.02.2018, 08:58 (aktualizacja 12.02.2018 10:17)
  • artykuł partnera
Czy opłaca się budować studnię głębinową?
Budowa własnej studni głębinowej jest w dzisiejszych czasach bardzo dobrym rozwiązaniem, które ma znaczący wpływ na obniżenie rachunków za wodę. Warto jednak dokładnie przemyśleć takie rozwiązanie, gdyż zarówno sama studnia, jak i zakup niezbędnej pompy i dodatkowych akcesoriów mogą mocno obciążyć budżet. Z drugiej strony będzie to wydatek jednorazowy, który przyniesie wiele korzyści.

Zalety studni głębinowej

Jeśli zostanie wybrany odpowiedni rodzaj pompy, a tutaj parametry techniczne takiego urządzenia odgrywają kluczową rolę, studnia głębinowa będzie przynosiła same korzyści:

  • obniży rachunki za wodę. Pompy głębinowe zasilane są prądem, nie oznacza to, jednak że tutaj rachunki będą wyższe, bo wszystko zależy jaki rodzaj zostanie dobrany. Obecnie bez trudu można nabyć pompy energooszczędne,
  • da niezależność. Niestety przerwy w dostawie miejskiej wody są częste, co może powodować duży dyskomfort, zwłaszcza jeśli woda wykorzystywana jest do celów gospodarczych. Inwestując w studnię głębinową, można zyskać niezależność i czerpać wodę, wtedy kiedy jest potrzebna.

Parametry techniczne pompy-co jest ważne?

Z racji, iż na rynku dostępnych jest wiele modeli pomp głębinowych, ich dobór może być trudny, dlatego warto skorzystać z pomocy fachowca bądź sprawdzić samemu:

  • wydajność, czyli natężenie przepływu, które ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza jeśli pobór wody ma być duży. Przed wyborem warto więc zastanowić się, ile osób będzie korzystało z dostępu do wody, czy w jednym czasie. Tylko wtedy uda się dobrać wydajność pompy do faktycznych potrzeb. Nie mając rozeznania w temacie, warto sprawdzić bogatą ofertę pomp na saga.info.pl/22-pompy-glebinowe, gdzie można również liczyć na profesjonalne doradztwo,
  • wysokość podnoszenia, czyli różnica wysokości pomiędzy pompą głębinową a odbiornikiem. Tutaj ważne jest, by określić też starty, jakie powstaną w przepływie, bo woda będzie powodowała tarcie o wewnętrzną stronę rur.

Koszty eksploatacji studni

Sama budowa, jak i zakup studni będą kosztowały sporo, jednak jak już zostało wspomniane, jest to wydatek jednorazowy, gdyż dobrej jakości pompy mogą pracować bezawaryjnie w trudnych warunkach nawet kilka lat, pozostaje jednak kwestia rachunków za prąd. By inwestycja nie przynosiła strat, warto zastanowić się nad zamontowaniem do hydroforu specjalnego zbiornika przeponowego, dzięki któremu przy małym poborze wody pompa nie będzie uruchamiała się, a tym samym nie będzie generowała kosztów. Takie zbiorniki można nabyć w komplecie z pompą, więc nie będzie to problem. Trzeba jednak zastanowić się jaki rodzaj zbiornika spełni wymagania, bo w sprzedaży są różne pojemności.

Gdzie można kupić pompę?

Zakup pompy głębinowej nie stanowi obecnie żadnego problemu, gdyż są dostępne nawet w marketach budowlanych. Warto jednak wybierać sprawdzone punkty sprzedażowe, które gwarantują też serwis w przypadku awarii. Dobrą jakościowo pompę można też nabyć w sklepach online, wcześniej jednak koniecznie trzeba zapoznać się z opisem produktu.

artykuł partnera
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe