Chełmianka ze stypendium opery w Dallas!

  • 14.09.2017, 11:42 (aktualizacja 14.09.2017, 11:54)
  • Bartłomiej Ważny
Chełmianka ze stypendium opery w Dallas! Facebook / Monika Wolińska
O Monice Wolińskiej, dyrygentce pochodzącej z Chełma, wkrótce zrobi się głośno na całym świecie. Kobieta otrzymała ostatnio stypendium w operze w Dallas, w Stanach Zjednoczonych. Wszyscy uczestnicy takich dwuletnich wyjazdów do Ameryki dziś są rozpoznawalni na całym świecie. Teraz taka szansa czeka chełmiankę.

Monika Wolińska - pochodząca z Chełma dyrygentka, zdobyła prestiżowe stypendium opery w Dallas, w stanie Teksas. Tym samym znalazła się w gronie sześciu wybranych kobiet-dyrygentów z całego świata. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przez ostatnie dwa miesiące, pani Monika starała się o wizę kulturalną do Stanów Zjednoczonych, a w tym tygodniu - dostała informację, że udzielono jej wizy. Wylot do Stanów, na 2-letnie stypendium, zaplanowano na połowę października. 
loadingŁaduję odtwarzacz...

To ogromne wyróżnienie, tym bardziej - że pani Monika... wcale nie specjalizuje się w operze.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przy tworzeniu opery na miejscu pracują szewcy, krawcy i wiele innych osób, które zajmują się poszczególnymi elementami, które potem - ogląda się na scenie opery.

Z czym wiąże się zawód dyrygenta? Na pewno z narzucaniem rytmu całej orkiestrze: albo ruchami dłoni, albo specjalnym przyrządem - batutą. To jednak dopiero początek obowiązków dyrygenta. Monika Wolińska porównuje ten zawód do... reżysera filmowego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jednak nawet ten podstawowy element - czyli narzucanie rytmu innym członkom zespołu - także przechodził przeobrażenia przez setki lat.
loadingŁaduję odtwarzacz...

W przypadku pani Moniki, wszystko zaczęło się właśnie w Chełmie. W wieku sześciu lat uczyła się gry na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej w Chełmie.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Pani Monika przyznaje nam, że to zapewne właśnie wtedy, jako mała dziewczynka, po raz pierwszy zapragnęła grać w orkiestrze.

Naukę kontynuowała w Lublinie, na studia - wyjechała do Bydgoszczy, a potem - do Warszawy. Przez ostatnie 4 lata kierowała Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej. Teraz została laureatką stypendium opery w Dallas, w Stanach Zjednoczonych.

Bartłomiej Ważny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe