Poniedziałek, 23.09.2019

Kolejna sensacja archeologiczna! Archeolodzy spodziewali się pozostałości po cerkwi, a tymczasem...

  • 21.08.2017, 11:51 (aktualizacja 21.08.2017, 13:06)
  • DSO
Kolejna sensacja archeologiczna! Archeolodzy spodziewali się pozostałości po cerkwi, a tymczasem... Radio BonTon
Sensacyjne odkrycie archeologiczne na tzw. Wysokiej Górce w Chełmie.

Archeolodzy spodziewali się znaleźć tam pozostałości po średniowiecznej cerkwi i inne budynki, a tymczasem - kilka metrów poniżej obecnego poziomu ziemi, znaleziono nienaruszoną trumnę.

Sensacyjnym odkryciem podzielił się z nami kierownik badań - Stanisław Gołub.

loadingŁaduję odtwarzacz...

To nie koniec - osoba pochowana na wysokiej górce, leży niezgodnie z ówczesnymi kanonami - co już wskazuje na fakt, że był to ktoś wyjątkowy - urodzeniem lub stanem społecznym. Archeologów dziwi też sam sposób wykonania trumny.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Otwarcie trumny ma nastąpić w najbliższych dniach. Znalezisko jest tym bardziej niezwykłe, że trumna jest w stanie nienaruszonym.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W trumnie raczej nie jest pochowany Daniel Romanowicz, czyli władca z XIII wieku, który założył swoją siedzibę na chełmskiej górce.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Już na początku XX wieku, a także później, archeolodzy badali teren tzw. wysokiej górki. Jak to możliwe, że trumna tak dobrze zachowała się, leżąc kilkaset lat w ziemi i że nikt wcześniej jej nie znalazł? 

loadingŁaduję odtwarzacz...

W czasach, gdy trumnę składano do grobu, wykopano dla niej dół o głębokości prawie 2 metrów. Zastosowano też wzmocnienia z ziemi i dlatego trumna zachowała się w doskonałym stanie do dzisiaj.
 

dso_
Podziel się:
Oceń:

Zdjęcia (3)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Aldona
Aldona 21.08.2017, 22:13
Wspaniale! Ciekawe jakie jeszcze "skarby" skrywa nasza Gorka?!

Pozostałe