Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Jak budować korzystne pierwsze wrażenie?

Sposób, w jaki się poruszamy i jak mówimy, może świadczyć o naszym profesjonalizmie, pewności siebie i stosunku do osoby, z którą zawieramy znajomość. Chcąc budować korzystny wizerunek, warto pracować nad tym jak się prezentujemy.
  • 06.09.2018 17:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak budować korzystne pierwsze wrażenie?

To, czy odnosimy sukcesy w sferze zawodowej, zależy nie tylko od naszej wiedzy. Liczą się również umiejętności w zakresie nawiązywania i podtrzymywania relacji, a także budowania wizerunku. Jeśli chcemy korzystnie się zaprezentować, przywiązujmy wagę do kwestii, takich jak: 

  1. Gesty

Swoboda i otwartość, a także powściągliwość – gestykulując, starajmy się zachowywać w odpowiedni sposób. Wystrzegajmy się nadmiernej ekspresji, ponieważ może ona świadczyć np. o tym, że nie panujemy nad emocjami lub brakuje nam ogłady. Szanujmy także przestrzeń osobistą rozmówcy. Unikajmy poklepywania po plecach oraz innych poufałych gestów w początkach znajomości.  

  1. Otwarta postawa ciała

Podczas rozmowy starajmy się unikać krzyżowania rąk i dłoni, ponieważ takie gesty mogą świadczyć o tym, że jesteśmy zdenerwowani, agresywni lub nieufni. Nie poruszajmy nerwowo przedmiotami, które trzymamy w dłoniach, nie ściskajmy nerwowo szklanki itd. Zachowujmy się swobodnie. Przed rozmową warto wypocząć i się wyciszyć. Dzięki temu zaprezentujemy się lepiej.  

  1. Wyraz twarzy

Ponura lub drwiąca mina nie pomoże nam w wywarciu korzystnego wrażenia. Nasza twarz powinna wyrażać życzliwość, zainteresowanie i entuzjazm. Ważne, byśmy potrafili panować nad mimiką, jeśli chcemy dobrze się zaprezentować. Ta kompetencja pomaga w nawiązywaniu wartościowych relacji w życiu zawodowym.

  1. Kontakt wzrokowy

Pracownik, który chce wywrzeć korzystne pierwsze wrażenie, nie powinien unikać spojrzenia rozmówcy. W tym momencie jesteśmy w stanie wyrobić sobie pierwsze opinie o pracodawcach. Skoncentrujmy wzrok na twarzy rekrutera, ponieważ w ten sposób pokazujemy, że jesteśmy zainteresowani tym, co stara się nam przekazać. Nie bądźmy jednak natarczywi. Aby czuć się komfortowo w relacjach należy pracować nad poczuciem własnej wartości. 

  1. Odpowiedni ubiór

Schludny strój dopasowany do dress code’u obowiązującego w danym miejscu pracy – to jeden z wymogów, które należy spełnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Przywiązujmy wagę do stroju, ponieważ to jak jesteśmy ubrani wiele o nas mówi.  

  1. Kultura osobista

Powitanie, pożegnanie, słownictwo, zachowanie, umiejętność wysłuchania wypowiedzi rozmówcy bez przerywania – to absolutne minimum, jeśli chodzi o zachowanie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Należy pamiętać również o poprawności językowej, wyłączeniu telefonu komórkowego, pozbyciu się gumy do żucia itd. W przeciwnym razie możemy szybko utracić szansę na uczestnictwo w kolejnym etapie rekrutacji. 

  1. Przygotowanie

Przeglądając oferty pracy, zapoznawajmy się dokładnie z ich treścią. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć CV stanowiące odpowiedź na oczekiwania pracodawcy. Zyskamy także cenne źródło informacji, które pomogą nam przygotować się do rozmowy. Rekruter może oczekiwać od nas np. wskazania zakresu obowiązków wykonywanych na poprzednim stanowisku. 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
Reklama
Reklama
Reklama
test