Czwartek, 24.05.2018, imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny

XV Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie 13 maja - 10 czerwca 2018 roku

  • 16.05.2018, 10:53 (aktualizacja 16.05.2018 11:01)
  • DSO
XV Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie 13 maja - 10 czerwca 2018 roku
Krzysztof Zanussi, Emilian Kamiński, Krzysztof Ziemiec, Monika Rogozińska to tylko niektórzy goście tegorocznych piętnastych już Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie.

Wydarzenie na stałe wpisało się już w kalendarz kulturalny naszego miasta. Wielu mieszkańców Chełma nie wyobraża sobie maja właśnie bez tej imprezy, pełnej duchowych wzruszeń, spotkań z Bogiem i człowiekiem. Już od piętnastu lat wszyscy mogą bezpłatnie uczestniczyć w spotkaniach, koncertach, wystawach, prezentacjach filmowych. Przez lata chełmskie Dni Kultury Chrześcijańskiej odwiedziło wielu znakomitych gości choćby Janina Ochojska, Krzysztof Kolberger, Anna Seniuk, Cezary Żak, Zbigniew Zamachowski, Jan Englert, Maja Komorowska, Artur Barciś, Olgierd Łukaszewicz, Wojciech Malajkat. Byli też dyplomaci jak choćby Ambasador Argentyny w Polsce, Ambasador Gruzji oraz znani dziennikarze, podróżnicy, publicyści, reżyserzy.

- A początki były naprawdę skromne i trudne. W pierwszym roku Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej była to jedna wystawa, kilku gości m.in. Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi oraz wspaniała grupa młodych wolontariuszy z chełmskich szkół którzy dzisiaj już pokończyli studia, wyjechali z Chełma i realizują swoje pasje w różnych zawodach - wspomina Tadeusz Boniecki wiceprzewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Chełmie. - Wtedy wszystkich nas łączyło spojrzenie na wnętrze człowieka. Jego duchowość i wrażliwość prowadząca do Boga. I to zostało przez lata. Zmieniali się ludzie pomagający przy organizacji tej imprezy, jej uczestnicy, ale pomoc człowiekowi szukającemu swojej drogi życiowej pozostała taka sama - wyjaśnia Boniecki. - Cieszymy się że od kilku lat w organizację DKCh włącza się również Młodzieżowa Rada Miasta Chełm. Bo ta impreza uczy, ale i integruje a także łączy wiele różnych środowisk wokół kultury. Takiej kultury która pobudza ducha do wzrastania, szukania wzorców, a nie działa destrukcyjnie i prowokująco. Bo kultura to takie lustro naszej duszy - dodaje Boniecki.

Tegoroczne Dni Kultury Chrześcijańskiej będą obfitowały w wydarzenia filmowe.

Mieszkańcy miasta obejrzą zarówno filmy dokumentalne jak i fabularne: „Dwie Korony” w reż. Michała Konrata - film opowiadający o życiu św. Maksymiliana Kolbe. To tym filmie reżyser spotka się z publicznością. Będzie też film pt. „Człowiek Boga” w reż. Krzysztofa. Tadeja o bł. Ks. Władysławie Bukowińskim, misjonarzu w Kazachstanie. Za ten film reżyser otrzymał tzw. Watykańskiego Oscara.

Dni Kultury Chrześcijańskiej to również prezentacje twórczości znakomitych polskich aktorów i reżyserów. Bohaterem tegorocznej retrospektywy będzie wybitny aktor Emilian Kamiński. Kilka filmów z jego znakomitymi rolami będzie można obejrzeć w Sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Na zakończenie Prezentacji aktor spotka się z mieszkańcami naszego miasta. Po raz kolejny z mieszkańcami naszego miasta spotka się także wybitny reżyser Krzysztof Zanussi, który po projekcji jednego z filmów będzie snuł rozważania o prawdzie.

Dni Kultury Chrześcijańskiej to także wystawy. Do czerwca w Chełmskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Partyzantów mamy okazję obejrzeć wystawę p.t. „Chińskie rysy Maryi” przygotowaną przez Referat Misyjny Ojców Werbistów. Tworzą je wyeksponowane na specjalnych planszach obrazy Garego Chu Kar Kui - chińskiego katolika z Szanghaju. - Mam nadzieję że ta wystawa przybliży nam trudna sytuację Kościoła Katolickiego w Chinach - mówi o. Stefan Kukuła Werbista z Lublina.

Dni Kultury Chrześcijańskiej to także słowo pisane. Dlatego też w szkołach oraz Chełmskiej Bibliotece Publicznej z mieszkańcami spotkają się Krzysztof Ziemiec który będzie promował książkę pt. „Wysiedleni. Akcja Wisła 1947”. - Książka ta jest zbiorem rozmów ze świadkami Akcji Wisła. Ma również nasz lokalny element - zdradza Boniecki. - Jest w niej opowieść pana Stanisława Kowalskiego mieszkańca Brzeżna koło Chełma. Pan Stanisław już zmarł, ale autorowi zdążył jeszcze opowiedzieć swoje życiowe losy - dodaje Boniecki.

Z kolei o ciekawej historii aresztowania przez władze komunistyczne Obrazu MB Częstochowskiej opowie podczas spotkania autorskiego Monika Rogozińska, autorka książki pt. „Polowanie na Matkę”.

W trakcie DKCh będzie też specjalny Dzień poświęcony Zofii Kossak zmarłej 50 lat temu pisarce. Złoży się na ten dzień kilka referatów wygłoszonych przez zaproszonych gości.

Ciekawym punktem programu DKCh będą także spotkania z podróżnikami m.in. Szymonem Banaszczykiem i himalaistą Piotrem Tomalą.

W trakcie Chełmskich Dni Kultury Chrześcijańskiej nie może zabraknąć i spektaklu teatralnego. Teatr Hagiograf z Krakowa, będący kontynuatorem tradycji Teatru Rapsodycznego w którym występował młody Karol Wojtyła, przypomni w specjalnym spektaklu słowno-muzycznym nauczanie papieża JP II podczas pielgrzymek do Polski. W tym roku przypada 40 rocznica objęcia Stolicy Piotrowej przez naszego ojca Świętego. Podczas tego spektaklu wystąpi również Chór Parafii Rozesłania Św. Apostołów obchodzący 100 lecie powstania.

- Patrząc na duchowe bogactwo proponowanych imprez, trzeba obowiązkowo przyjść i uczestniczyć w DKCh, aby choć na chwilę zapomnieć o codziennych troskach i przeżyć niezwykłe chwile. Zachęcam aby skorzystać z imprez. Pokażmy że Chełm kulturą żyje na co dzień - zachęca Boniecki.

Patronat nad XV edycją DKCh objęli: Metropolita Lubelski J.E. Ks. Arcybiskup Stanisław Budzik, prezydent miasta Chełm pani Agata Fisz, poseł na Sejm RP Grzegorz Raniewicz, Starosta Powiatu Chełmskiego pan Piotr Deniszczuk. Jako organizatorzy bardzo sobie cenimy niezwykle owocną współpracę z placówkami kultury, oświaty oraz instytucjami współorganizującymi naszą imprezę.

 

PROGRAM

 

TYDZIEŃ I

Wtorek, 15 maja

godz. 12.00 „Chińskie rysy Maryi” - otwarcie wystawy obrazów Garego Chu Kar Kui - chińskiego katolika z Szanghaju. - Spotkanie z Ojcem Stefanem Kukułą ze Zgromadzenia Misjonarzy Werbistów na temat sytuacji Kościoła Katolickiego w Chinach (wstęp wolny)

Miejsce: Hol przed Salą Widowiskową Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40)

Środa, 16 maja

godz. 10.30 „Człowiek Boga” reż. Krzysztof Tadej - projekcja filmu dokumentalnego o bł. ks. Władysławie Bukowińskim, misjonarzu w Kazachstanie. Po projekcji spotkanie z reżyserem Krzysztofem Tadejem, dziennikarzem TVP (wstęp wolny)
Miejsce: ZSO nr 1 im. Tadeusza Kościuszki z Oddziałami Integracyjnymi (ul. Wołyńska 1)

godz. 11.30 „Lot koło Nagiej Damy” - spotkanie z Moniką Rogozińską dziennikarką, pisarką i uczestniczką zimowych wypraw na ośmiotysięczniki w Himalaje połączone z promocją książki pod tym samym tytułem (wstęp wolny)
Miejsce: IV LO im. dr Jadwigi Młodowskiej (ul. Św. Mikołaja 4)

godz. 16.00 „Polowanie na Matkę” - książka o kulisach aresztowania przez władze komunistyczne i uwolnienia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej - spotkanie z autorką Moniką Rogozińską (wstęp wolny)
Miejsce: Sala Widowiskowa Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40)

Czwartek, 17 maja

Spotkania z twórczością aktora Emiliana Kamińskiego

godz. 10.30 „Szaleństwa Panny Ewy”, reż. Kazimierz Tarnas - projekcja filmu (wstęp wolny)

Miejsce: Sala Widowiskowa Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40)

 

godz. 12.00 „Warto być dobrym” - spotkanie z aktorem Emilianem Kamińskim (wstęp wolny)

Miejsce: Sala Widowiskowa Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40)

 

Piątek, 18 maja

godz. 11.00 „U Pana Boga w ogródku”, reż. Jacek Bromski - projekcja filmu (wstęp wolny)

Miejsce: Sala Widowiskowa Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40)

 

godz. 16.00 „Dwie Korony”, reż. Michał Kondrat - projekcja filmu o życiu św. Maksymiliana Kolbe (wstęp wolny)

Miejsce: Sala Widowiskowa Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40)

 

godz. 17.30 Spotkanie z reżyserem filmu Michałem Kondratem (wstęp wolny)

Miejsce: Sala Widowiskowa Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40)

TYDZIEŃ II

Poniedziałek, 21 maja

godz. 10.30 „Dzika Polska - opowieści o zwierzętach” - spotkanie dla dzieci przedszkolnych z przyrodnikiem i filmowcem Marcinem Kostrzyńskim (wstęp wolny)

Miejsce: Przedszkole Miejskie nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi (ul. Połaniecka 5)

 

godz. 12.00 „Dzika Polska - opowieści o zwierzętach” - spotkanie z przyrodnikiem i filmowcem Marcinem Kostrzyńskim (wstęp wolny)

Miejsce: ZSO nr 8 z Oddziałami Sportowymi (ul. Połaniecka 10)

 

Piątek, 25 maja

Rozpoczęcie Zlotu Miłośników Twórczości Ryszarda Kapuścińskiego „Kapumaniacy”

Miejsce: Gminny Ośrodek Kultury w Pawłowie k. Chełma

 

godz. 10.30 „Roczny wolontariat w Boliwii wśród dzieci ulicy” - spotkanie z Szymonem Banaszczykiem, podróżnikiem z Gdyni (wstęp wolny)

Miejsce: ZSO nr 8 z Oddziałami Sportowymi (ul. Połaniecka 10)

 

godz. 12.00 „Roczny wolontariat w Boliwii wśród dzieci ulicy” - spotkanie z Szymonem Banaszczykiem, podróżnikiem z Gdyni (wstęp wolny)

Miejsce: ZSGiH im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego (ul. Reformacka 13)

 

Niedziela, 27 maja

Zofia Kossak tytan kultury Chrześcijańskiej - 50 rocznica śmierci pisarki

godz. 12.00-13.30

„Błogosławiona wina...” - wykład ks. dr Krzysztofa Stola (wstęp wolny)

● „Zofia Kossak krzyż w jej życiu i twórczości” - wykład Stefanii Michalskej (wstęp wolny)

● „Rok polski” - ku pokrzepieniu serc, słowem malowany” - wykład Waldemara Michalskiego (wstęp wolny)

Miejsce: Sala Różańcowa przy Sanktuarium Maryjnym na Górze Chełmskiej (ul. Lubelska 2)

TYDZIEŃ III

Wtorek, 29 maja

godz. 10.00 „Serce na dłoni”, reż. Krzysztof Zanussi - projekcja filmu (wstęp wolny)

Miejsce: ZSEiM im. gen. Władysława Andersa (ul. Sienkiewicza 22)

 

godz. 12.00 „Rozważania o prawdzie” - spotkanie z Krzysztofem Zanussim (wstęp wolny)

Miejsce: ZSEiM im. gen. Władysława Andersa (ul. Sienkiewicza 22)

 

Środa, 30 maja

godz. 10.30 „Droga na szczyt świata - o zimowej wyprawie na K-2” - spotkanie z Piotrem Tomalą, himalaistą z Lublina (wstęp wolny)

Miejsce: ZSO nr 1 im. Tadeusza Kościuszki z Oddziałami Integracyjnymi (ul. Wołyńska 1)

 

Niedziela, 3 czerwca

Dzień Papieski / 100-lecie Chóru Parafii Rozesłania Św. Apostołów

godz. 19.15 „Nie lękajcie się” - wybór najważniejszych tematów poruszanych w nauczaniu Jana Pawła II podczas pielgrzymek do Ojczyzny. Spektakl słowno-muzyczny, reż. Izabela Drobotowicz-Orkisz - Teatr Hagiograf z Krakowa oraz Chór Parafii Rozesłania Św. Apostołów pod dyr. Romualda Turowskiego (wstęp wolny)

Miejsce: Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej (ul. Lubelska 2)

TYDZIEŃ IV

Środa, 6 czerwca

godz. 11.30 „Fake news a dziennikarstwo pokoju” - spotkanie z Krzysztofem Ziemcem, dziennikarzem TVP (wstęp wolny)

Miejsce: II LO im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera (ul. Szpitalna 14)

 

godz. 16.00 „Wysiedleni. Akcja Wisła 1947” - promocja książki Krzysztofa Ziemca z udziałem autora (wstęp wolny)

Miejsce: Sala Widowiskowa Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40)

Czwartek, 7 czerwca

godz. 11.00 „Jako w niebie tak i w Komańczy”, reż. Maciej Wójcik - projekcja filmu o pobycie aresztowanego Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy (wstęp wolny)

Miejsce: II LO im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera (ul. Szpitalna 14)

 

godz. 12.00 Spotkanie z Bogdanem Adamem Miszczakiem producentem filmu (wstęp wolny)

Miejsce: II LO im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera (ul. Szpitalna 14)

 

Niedziela, 10 czerwca

Marsz Życia

godz. 12.00-14.00 Trasa: Parafia pw. Św. Rodziny - Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej

 

www.dkch-chelm.cba.pl

facebook.com/dkch.chelm

dso_
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe