Środa, 25.04.2018, imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

DKF Rewers - Dokumenty proszę: "Młynarski. Piosenka finałowa."

  • 16.04.2018, 08:12
  • DSO
DKF Rewers - Dokumenty proszę: "Młynarski. Piosenka finałowa."
DKF REWERS zaprasza na cykl - "Dokumenty proszę", w którym będą prezentowane filmy dokumentalne oraz ich twórcy.

Na początek MŁYNARSKI. PIOSENKA FINAŁOWA - ostatni, bardzo osobisty i szczery wywiad z Wojciechem Młynarskim dopełniony wypowiedziami ponad 30 jego najbliższych przyjaciół, rodziny i tych, którzy z nim tworzyli i dla których tworzył: wybitni kompozytorzy, aktorzy, piosenkarze. Te niezwykle uczciwe, bez cenzury, opowieści o Wojtku zbudowały portret niezwykłego artysty, ale też człowieka z wyraźnym pęknięciem, zmagającego się z ludzkimi słabościami.

Piosenka to jest taki drobny twór, który może bardzo sprowokować do myślenia, ale niestety nie jest w stanie go zastąpić - mówi Wojciech Młynarski. W ponad 3500 tysiącach piosenek sportretował mu współczesnych, tworząc Kronikę Polski i Polaków. Jego „W Polskę idziemy", „Niedziela na głównym" , „Róbmy swoje", czy „Jeszcze w zielone gramy” wciąż pozostają najtrafniejszymi i najdotkliwszymi obrazami Polski. W tych jego miniaturach wyraźniej odbijał się PRL niż na przykład w trzytomowej powieści – mówi w filmie Janusz Głowacki. Nieznane dotąd archiwalia, fotografie, teledyski, niektóre powstałe specjalnie na potrzeby filmu, przypominają najpiękniejsze jego piosenki.

Gościem specjalnym będzie reżyserka i autorka scenariusza Alicja Albrecht. Przez lata związana z TVP, zrealizowała kilkadziesiąt autorskich dokumentów nagradzanych na festiwalach, między innymi: „Socjalizm lub śmierć", „Rosja proroków czyli czas pokuty", „I to, że nie opuszczę Cię aż do śmierci , „Dziecko z katalogu", „Maria".

Z Wojciechem Młynarskim poznała się w latach 90-tych, podczas realizacji filmu również o nim („Jeszcze gram w zielone”). Intuicja dokumentalistki podpowiedziała mi, że muszę wrócić do tego geniusza jeszcze raz, i że mam niewiele czasu. Cieszę się, że mi jeszcze raz zaufał – mówi reżyserka.

DKF Rewers - Dokumenty proszę: Młynarski. Piosenka finałowa. CKF Zorza 26 kwietnia, godz. 18:00

dso_
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe