Sobota, 15.12.2018, imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

Szkolenia BHP - dla kogo są obowiązkowe?

  • 8.03.2018, 08:12
  • artykuł partnera
Szkolenia BHP - dla kogo są obowiązkowe?
Bezpieczeństwo pracownika powinno być priorytetem każdego pracodawcy. Wśród niektórych zawodów występuje większe ryzyko wystąpienia wypadku bądź choroby spowodowanej pełnieniem obowiązków zawodowych (zalicza się do nich m.in. prace na produkcji, np. przy spawaniu). Niemniej, każda praca może powodować uszczerbek na zdrowiu. Pracując 8 godzin przy komputerze jesteśmy przecież narażeni na wady kręgosłupa bądź wzroku. Ustalenia BHP dotyczą zatem wszystkich zatrudnionych i nie ma od nich wyjątku.

Obowiązek szkolenia BHP

Kodeks pracy wyraźnie informuje o obowiązku przeszkolenia pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, który spoczywa na pracodawcy. Jeszcze przed przystąpieniem do pełnienia obowiązków zawodowych, wszyscy pracownicy powinny zapoznać się z panującymi zasadami i odbyć tego rodzaju szkolenie. Nie ma znaczenia, jaki jest charakter danej pracy, chociaż oczywiście nieco inne zagadnienia będą poruszane w przypadku pracownika biurowego, a inne dotyczące operatora koparko-ładowarki. Zwolnienie z kursu BHP możliwe jest tylko i wyłącznie w jednym przypadku, gdy pracownik odbył je u pracodawcy przed nawiązaniem kolejnej umowy o pracę, o ile zajmował takie samo stanowisko. 

Kto powinien przeprowadzić szkolenie BHP?

Pracodawca może zatrudnić zewnętrznego szkoleniowca, np. z pomocą strony gpsbhp.eu/oferta/szkolenia-bhp bądź zrobić to samodzielnie, o ile wcześniej odbędzie odpowiednie szkolenie. Także w tym przypadku występują pewne ograniczenia, gdyż pracodawca może sam poprowadzić tylko szkolenie wstępne, zarówno ogólne, jak i stanowiskowe. Profesjonalne szkolenie okresowe dotyczące BHP trzeba będzie zatem zlecić firmie zewnętrznej. Warto przy tym wiedzieć, że dotyczyć będzie ono nie tylko zasad zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy, ale również pozyskiwania odszkodowania za wypadek w miejscu pracy. Szkolenie BHP jest obowiązkowe, co oznacza, że sprawdzana będzie na nim lista obecności każdy pracownik będzie musiał się na niej podpisać.

artykuł partnera
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe