Niedziela, 21.10.2018, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

W jaki sposób przygotować grafikę do druku na odzieży?

  • 2.01.2018, 11:18 (aktualizacja 04.01.2018 12:29)
  • artykuł partnera
W jaki sposób przygotować grafikę do druku na odzieży?
Nowoczesne drukarnie dają ludziom duże pole do wyboru, jeśli chodzi o opcje przygotowania własnych, w pełni zindywidualizowanych wzorów na koszulki, bluzy czy czapki. To z kolei umożliwia stworzenie oryginalnej odzieży wyrażającej naszą osobowość, ale także opracowanie gadżetów reklamowych dla firm. Jak przebiega proces przygotowania materiału do druku oraz zaprojektowania i naniesienia wzoru?

Krok 1: Przygotowanie grafiki

Zazwyczaj opracowanie znaku graficznego odbywa się na podstawie programu Adobe Photoshop. Można też projekt narysować na kartce, a następnie go zeskanować i przerobić w programie graficznym. Osoby, które nie znają się na projektowaniu, mogą zlecić wykonanie usługi profesjonaliście.

Krok 2: Wykonanie nadruku na materiale

Grafika jest najpierw przygotowywana na komputerze. Następnie wykonuje się wydruk na papierze termotransferowym, a potem, przy pomocy prasy, naprasowuje się nadruk na materiał.

Prasa termotransferowa przydaje się do przenoszenia wzorów wydrukowanych za pomocą papieru termotransferowego lub folii wycinanej na ploterze tnącym, m.in. flex. Wzór na papierze termotransferowym wykonany przez grafika drukuje się na drukarce przeznaczonej specjalnie do tego rodzaju papieru.

Na papierze termotranferowym można umieszczać obrazy z przejściami tonalnymi w pełnym zakresie przestrzeni barw farb CMYK. Sprawdza się on w przypadku małych nakładów, a także nadruków składających się z małej ilości kolorów.

Jeśli zaś chodzi o folię wycinaną na ploterze, to wzory te nie mogą składać się z przejść tonalnych, gdyż obrazów tych nie da się przełożyć. Na ploterze można wycinać tylko obrazy wektorowe. Metoda wycinania nadaje się do małych nakładów, gdyż nie trzeba stosować matryc (jak na przykład sita do sitodruku), ale jest niestety mało wydajna, ponieważ wykonanie jeden sztuki trwa długo. Przygotowane w ten sposób obrazy powinny składać się z małej ilości kolorów, gdyż pojedynczy kolor wiąże się z koniecznością wycięcia osobnej folii.

artykuł partnera
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Przepraszamy, ale możliwość komentowania jest niedostępna.

Pozostałe