Poniedziałek, 25.06.2018, imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wady zgryzu – przyczyny i leczenie

  • 8.11.2017, 09:45 (aktualizacja 08.11.2017 12:17)
  • artykuł partnera
Wady zgryzu – przyczyny i leczenie
O prawidłowy zgryz należy dbać od wczesnych lat. Zaczyna się on już kształtować w wieku niemowlęcym. Wadliwy rozwój szczęki może wynikać zarówno z przyczyn genetycznych, jak też z niewłaściwych przyzwyczajeń.

Przywykło się mówić, że ktoś ma „krzywy zgryz”, a jednak nie każdy dokładnie zdaje sobie sprawę z tego, co ten termin oznacza. Prawidłowy rozwój szczęki ma miejsce wówczas, kiedy górne zęby wystają poza dolne. Ponadto każdy ząb styka się z dwoma przeciwległej szczęki. Wyjątkiem są dolne środkowe siekacze, a także górne trzecie zęby trzonowe - stykają się one tylko z jednym zębem. Jeśli zauważyłeś, że u ciebie zęby zachodzą inaczej na siebie, oznacza to, że prawdopodobnie masz wadę zgryzu. By mieć pewność, że nie masz wady zgryzu, warto umówić się na wizytę do ortodonty.

Wady zgryzu: zgryz otwarty, przodozgryz, tyłozgryz, zgryz krzyżowy

Zgryz otwarty ma miejsce wtedy, gdy pojawia się prześwit między górnymi a dolnymi zębami. Dochodzi więc do sytuacji, kiedy szczęki nie stykają się ze sobą. Z kolei o przodozgryzie możemy mówić, gdy zęby żuchwy znajdują się przed górnymi zębami. Tyłozgryz ma miejsce wtedy, gdy dolna szczęka jest cofnięta, co powoduje, że zęby nie stykają się ze sobą poprawnie. Inną wadą zgryzu jest tak zwany „zgryz krzyżowy”, który powstaje wtedy, gdy co najmniej jeden dolny ząb wychodzi przed uzębienie szczęki górnej. Jeśli masz wadę zgryzu, bądź też nie masz pewności, nie stawiaj na samodzielną diagnozę. Ortodonta posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, dlatego warto zdać się na jego opinię i pomoc.

Jakie są przyczyny wady zgryzu?

Jeśli chodzi o przyczyny, które wpływają na nieprawidłowy zgryz, to można do nich zaliczyć:

- niewłaściwe nawyki,

- przebyte choroby,

- wady genetyczne.

Warto jeszcze wziąć pod uwagę czynniki nabyte, które także przyczyniają się do występowania wad zgryzu. Są to takie czynności, jak: oddychanie przez usta, ssanie palca, czy obgryzanie paznokci. Ponadto kilkuletniego dziecka nie powinno się już karmić butelką. Podawanie pożywania w ten sposób może utrwalić u malucha niewłaściwy sposób połykania. To z kolei także może doprowadzić do wady zgryzu. Nieprawidłowy zgryz może również pojawić się u dzieci, które bardzo szybko straciły mleczne zęby z powodu próchnicy.

Jak leczyć wadę zgryzu?

Wadę zgryzu leczy się za pomocą odpowiednich aparatów nazębnych. Prostowanie zębów zaczyna się od wizyty w gabinecie ortodonty. Specjalista określa wadę zgryzu i omawia plan leczenia. Następnie, wciąż jeszcze podczas tej samej wizyty, lekarz wykonuje zdjęcie cyfrowe twarzy, uzębienia, a także pobiera wycisk i wykonuje zdjęcie rentgenowskie. Teraz ortodonta może przedstawić różne sposoby leczenia. Lekarz podejmuje decyzję, jaki aparat nazębny będzie najlepszy, czy ruchomy, czy stały. Po zamocowaniu aparatu pacjent umawia się na wizyty kontrolne. Warto wybrać najlepszą placówkę, decydując się na leczenie u ortodonty, który przyjmuje w Szczecinie.

 

artykuł partnera
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe