Wtorek, 25.09.2018, imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa

Chełmianin w jury 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!

  • 18.09.2017, 13:21 (aktualizacja 18.09.2017 15:39)
  • DSO
Chełmianin w jury 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!
Wojtek Zakrzewski - animator kultury i dziennikarz, znalazł się jury Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych na 42. FPFF w Gdyni, które będzie przyznawać nagrodę Don Kichota

DON KICHOT to nagroda dla najlepszego polskiego filmu sezonu, przyznawana przez działaczy i członków dyskusyjnych klubów filmowych stowarzyszonych w Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Od 2007 roku nagrodę przyznaje specjalnie powoływane jury Polskiej Federacji DKF.

W zeszłym roku, w jury także zasiadał chełmianin -Piotr Stelmaszczuk.

W skład tegorocznego jury PFDKF wchodzą:

Wojciech Zakrzewski
Animator kultury i  dziennikarz. Współtwórca i prelegent DKF Rewers, organizator chełmskiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs – Prawa Człowieka w Filmie, Przeglądu Kina Ukraińskiego, warsztatów filmowych. Założyciel grupy filmowej Się Kręci, która w 2014 roku wygrała Ogólnopolski Konkurs Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Nakręcona Historia”. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Integracji Transgranicznej Łączy Nas Bug

Edyta Kaszyca
Kulturoznawczyni, animatorka kultury, nauczycielka edukacji filmowej i medialnej. Od 2006 roku prowadzi DKF Kaczątko, jeden z najstarszych klubów w Polsce, działający od 1957 roku przy Pałacu Młodzieży w Katowicach. W 2009 roku zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych w Zwierzyńcu. Autorka książek o kulturze muzyki bluesowej: „Biała i czarna legenda Ryszarda Riedla” i „Bluestracje – kultura bluesowa na Śląsku”.

Andrzej Kawala
Animator kultury. Od początku lat 70. XX wieku związany z ruchem dyskusyjnych klubów filmowych. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Klub Kultury Filmowej powstałego w 1985 roku w Zielonej Górze. Od 1988 roku dyrektor Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie. Od 1989 prowadzi zielonogóskie kino studyjne Newa. W latach 2000-2012 przewodniczący Rady Programowej Radia Zachód SA w Zielonej Górze. Współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do roku 1986 FPFF organizowany był w Gdańsku, następnie jego siedzibą stała się Gdynia, a centrum festiwalowym - Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej. Obecnie Festiwal odbywa się nie tylko w Teatrze Muzycznym, ale także w Multikinie w Centrum Gdynia Waterfront, w kinie Helios oraz w otwartym w 2015 roku Gdyńskim Centrum Filmowym.

Co roku widzowie FPFF - bardzo często jako pierwsi w Polsce - mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów a także szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Obecnie na program Festiwalu składają się: trzy sekcje konkursowe (Konkurs Główny, Konkurs Inne Spojrzenie, Konkurs Filmów Krótkometrażowych), liczne sekcje pozakonkursowe, a także wydarzenia towarzyszące. Do stałych sekcji należą m.​in. "Czysta klasyka", czyli przegląd polskich filmów zrekonstruowanych cyfrowo, "Skarby kina przedwojennego", "Polonica", czyli pokazy zagranicznych produkcji zrealizowanych z udziałem polskich twórców, niezwykle popularna, bogata w programy edukacyjne "Gdynia dzieciom" czy sekcje tematyczne organizowane z udziałem partnerów Festiwalu. Co roku na Festiwalu wręczana jest nagroda Platynowych Lwów za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne.

42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18-23 września. Szczegóły na stronie http://www.festiwalgdynia.pl/

 

dso_
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe