Czwartek, 19.07.2018, imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego

Projekt Teatr Polska w ChDKu! Czekają warsztaty teatralne oraz dwa spektakle

  • 5.09.2017, 10:40 (aktualizacja 05.09.2017 11:07)
  • DSO
Projekt Teatr Polska w ChDKu! Czekają warsztaty teatralne oraz dwa spektakle
Chełmski Dom Kultury kolejny już raz włączył się do programu Teatr Polska realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym roku w ramach tego projektu będziemy mogli obejrzeć dwa spektakle:

10 września o godzinie 18.00 zobaczymy spektakl „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian” w wykonaniu Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
18 listopada o godzinie 18.00 wystąpi u nas Polski Teatr Tańca z Poznania ze spektaklem „Żniwa” ."Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian."

O Ukrainie w Polsce trudno mówić w sposób jednoznaczny – to chyba najbardziej swojski i jednocześnie najbardziej egzotyczny z naszych sąsiadów – nasza mityczna kresowa arkadia i kraina rodem z horrorów w jednym. Ziemowit Szczerek w swoim niezwykłym cyklu beletryzowanych reportaży z podróży na Ukrainę zatytułowanym Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian rozprawia się z wszelkimi stereotypami, w które przez lata (a może i wieki) obrósł ten kraj w oczach Polaków. Kpi z naszego poczucia cywilizacyjnej wyższości, wszelkich sentymentów i resentymentów, obnażając przy okazji to, co stało się z obydwiema nacjami przez lata panowania komunizmu.

Z tą niecodzienną relacją z podróży na Ukrainę w lubelskim teatrze zmierzy się Remigiusz Brzyk – dwukrotnie nagrodzony prestiżowym Laurem Konrada na katowickim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”, a który dał się poznać publiczności Teatru im. Juliusza Osterwy jako realizator okrutnie śmiesznej „bulwarówki politycznej” Pawła Demirskiego Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł, czyli w heroicznych walkach narodu polskiego wszystkie sztachety zostały zużyte.

Wywiedzione z reportaży Szczerka opowieści młodych Polaków, którzy z plecakami przemierzają Ukrainę w poszukiwaniu „cudów i niesamowitości”, raz po raz osuwają się w groteskę i absurd, nie tracąc przy tym nic z ostrej obyczajowej obserwacji. Historie te mogą stanowić pretekst zarówno do znakomitej scenicznej zabawy, jak i próby głębszego spojrzenia na nas i naszych sąsiadów, z którymi łączy nas więcej, niż to na co dzień sobie uświadamiamy.
Jarosław Cymerman

Jak co roku spektaklom, które odwiedzają ChDK w ramach programu Tatr Polska towarzyszą warsztaty. Spektakl "Przyjdzie Mordor i nas zje..." Teatru im. Julisza Osterwy poprzedzony będzie rozmową na tematy poruszane w spektaklu. Celem tego warsztatu jest wprowadzenie widza w przestrzeń spektaklu. Zapraszamy młodzież powyżej 16 roku życia i dorosłych. Lista osób jest ograniczona. A chęć uczestnictwa mogą państwo zgłaszać na adres tzch@chdk.chelm.pl  

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Chełmskiego Domu Kultury

dso_
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe