Piątek, 17.08.2018, imieniny: Anity, Elizy, Mirona

Dożynki jak dawniej w MOK Dworek

  • 31.08.2017, 15:09
  • DSO
Dożynki jak dawniej w MOK Dworek mok dworek
Zboża nie zbierał kombajn tylko ludzie, pracujący sierpem albo kosą. Potem związane snopy trzeba było jeszcze wymłócić, a ciężkiej pracy przy żniwach towarzyszyło wiele zwyczajów, o których dzisiaj mało kto pamięta. Chcą je przypomnieć członkowie Klubu Seniora z Rejowca Fabrycznego, którzy w najbliższą sobotę o na placu przy miejscowym ośrodku kultury organizują inscenizację 'Powrót do tradycji - Dożynki przy Dworku'.

Wystąpi w niej kilkanaście osób, którzy do swojej roli przygotowują się od kilku tygodni. - Rejowiec Fabryczny to dzisiaj miasto, ale jego mieszkańcy, zanim pojawiła się cementownia, pracowali w polu. Szczegóły widowiska ujawnia Janina Posturzyńska, przewodnicząca Klubu Seniorów, działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury 'Dworek' w Rejowcu Fabrycznym. Mówi o powrocie wiejskich korzeni i przypomnieniu jak wyglądała praca na roli od siewu po żniwa. Będą pieśni i wiersze, do tego specjalne stroje, snopy zboża i narzędzia. Zboża zbierano już w lipcu, a jeśli chodzi o narzędzia to planowano, na przykład wykorzystanie sierpów, ale że jest to sprzęt, który trudno kupić, jeden z członków Klubu Seniora własnoręcznie wykonał... kosę.

Dożynki przy Dworku już w najbliższą sobotę, 2 września, o 16:00 w Rejowcu Fabrycznym.

 

dso_
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe