Sobota, 21.07.2018, imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Średniowieczny cmentarz odkryto pod schodami wiodącymi do bazyliki na górce!

  • 9.08.2017, 07:53
  • DSO
Średniowieczny cmentarz odkryto pod schodami wiodącymi do bazyliki na górce! stock
Miasta o starej i bogatej przeszłości mają to do siebie, że ciągle odkrywają swoje sekrety.

W miejscu, gdzie przed kilkoma dniami zaczął się remont schodów wiodących na górę katedralną, znaleziono ludzkie kości. Na miejscu szybko pojawili się archeolodzy. Jak powiedział nam kierownik badań - Stanisław Gołub - mamy do czynienia z nowym cmentarzem, z czasów średniowiecza.

Idąc od Placu Łuczkowskiego, w stronę Bazyliki, chodziliśmy po dawnym, średniowiecznym cmentarzu. Takiego odkrycia nie spodziewali się w tamtym miejscu nawet archeolodzy. Jak na razie, odkryto około 10 szkieletów.

Mówi Stanisław Gołub - kierownik badań.

Szkielety znaleziono, gdyż na miejscu pojawiła się ekipa budowlana, która zajmuje się renowacją muru dookoła góry katedralnej i schodów od strony Placu Łuczkowskiego. Gdy archeolodzy odsłonią wszystkie spoczywające tam szkielety, a tylko do tej pory znaleziono ich około 10, przekażą je do badań antropologicznych. Dzięki temu dowiemy się, jak mniej więcej wyglądali ludzie mieszkający w Chełmie 700 lat temu, oraz na jakie choroby cierpieli. Potem, szkielety zostaną złożone najpewniej do projektowanego ossuarium na terenie Bazyliki.

Więcej o tym odkryciu powiemy w dzisiejszych Rozmowach na temat - o 10:15. Z archeologiem Stanisławem Gołubem rozmawiać będzie Dorota Mądral.

 

 

dso_
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe