Czwartek, 19.07.2018, imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego

Co dalej z kopalnią Jan Karski? Ministerstwo Środowiska ma wątpliwości, co do jej budowy...

  • 27.07.2017, 08:34 (aktualizacja 28.07.2017 13:16)
  • DSO
Co dalej z kopalnią Jan Karski? Ministerstwo Środowiska ma wątpliwości, co do jej budowy... Radio BonTon
Budowa kopalni pod Siedliszczem staje pod znakiem zapytania.

Mariusz Orion-Jędrysek, wiceminister środowiska i główny geolog kraju - publicznie podaje w wątpliwość budowę kopalni węgla na terenie województwa lubelskiego przez spółkę PD Co.

Jak czytamy w piśmie: 'Wątpliwości co do szans szybkiej budowy kopalni przez firmę PD Co budzi nie tylko niezłożenie wniosku o udzielenie koncesji wydobywczej, ale również wydłużenie czasu obowiązywania koncesji rozpoznawczych”. A także: 'Na chwilę obecną wykonano ok. 1/3 zaplanowanych prac. (…) przedsiębiorca sporządził dokumentację geologiczną, jednak z merytorycznego punktu widzenia - nie wprowadzała ona żadnych istotnych informacji w odniesieniu do danych i opracowań już istniejących, a wykonanych przez skarb państwa” — podkreśla Mariusz Orion-Jędrysek.

W ramach prac nad budową kopalni, inwestor przygotowuje się do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą i ma do niej, do 2019 r., prawo pierwszeństwa. Cytaty z pisma Mariusza Oriona-Jędryska wskazują jednak, że do tych planów organ koncesyjny podchodzi z dystansem.

Odpowiedź na to pismo wystosował Ben Stoikovich, prezes zarządu spółki PD Co. W liście otwartym wyraża swoje rozczarowanie podejściem ministerstwa oraz wymienia korzyści, jakie budowa kopalni przyniesie mieszkańcom. Podkreśla w nim również, że wbrew wypowiedziom Wiceministra, firma uzyskała wszystkie koncesje i decyzje zgodnie z prawem. Sugeruje też, że wpływ na na słowa Wiceministra może mieć to, że złożami węgla na terenie województwa lubelskiego interesuje się również kopalnia Bogdanka.

Do całej sytuacji odniósł się wicestarosta chełmski - Tomasz Szczepaniak - który odpiera zarzuty ministerstwa i mówi, że pozostali inwestorzy - nie są aktywni na terenie powiatu oraz nie kontaktują się z lokalnymi władzami. Szczepaniak podkreśla, że jest skłonny poprzeć każdego inwestora, który ma plan tworzenia w Chełmie miejsc pracy.

 

dso_
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kwachu
kwachu 3.08.2017, 18:55
A gmina Siedliszcze zadłuża się w najlepsze i organizuje wycieczki dla urzędników na koszt podatników. Dług na milion złotych, zero inwestycji i teraz wielkie rozczarowanie śmietanki urzędniczej, że z tych "milionów" może nic się nie udać.
newbe
newbe 27.07.2017, 13:01
Wieść gminna niesie że pani poseł ma działkę w okolicy i nie jest zainteresowana kopalnią pod nosem.
jaś
jaś 27.07.2017, 12:49
....to co to jest?? ...następny pic na wodę i polityczny fotomontaż ???

Pozostałe