Wtorek, 24.04.2018, imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Z końcem roku szkolnego wielu nauczycieli straci pracę.

  • 14.06.2017, 13:58
  • DSO
Z końcem roku szkolnego wielu nauczycieli straci pracę. stock
Wakacje coraz bliżej - jak co roku, dzieci cieszą się na myśl o ostatnim dniu w szkole i rozdaniu świadectw... ale wielu nauczycieli - będzie ten dzień wspominało jako swój ostatni dzień pracy. I wcale nie dlatego, że przechodzą na emeryturę. Ilu nauczycieli będzie musiało pożegnać się z pracą, w związku ze zmianami w polskiej oświacie i stopniową likwidacją gimnazjów? Co ich czeka w najbliższych miesiącach i na jaką pracę mogą liczyć?

Ilu nauczycielom z Chełma i powiatu chełmskiego, nie zostaną przedłużone umowy o pracę? Wyjaśnia Ewa Suchań - prezes chełmskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

49 nauczycieli musi się pożegnać z pracą na dotychczasowym stanowisku - dostali już wypowiedzenia z pracy. Ale część nauczycieli czeka obniżenie liczby godzin pracy.

A co przysługuje takim zwolnionym nauczycielom?

Z drugiej strony, nauczyciele, którzy przejdą w stan nieczynny - będą mieli pierwszeństwo w zatrudnieniu na wolnych stanowiskach pracy, w szkołach prowadzonych przez samorządy.

Na naszej antenie, konflikt między Ministerstwem Edukacji Narodowej a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego relacjonowaliśmy od samego początku. Mówiliśmy m. in. o protestach pedagogów. I jak przyznaje nam Ewa Suchań - nauczycielom udało się wywalczyć trochę lepsze warunki. Zmieniono np. zasady finansowania.

Jeszcze kilka miesięcy temu, nauczyciele żartowali między sobą, że znajdą się wśród nich tacy, którzy będą pracować co prawda po 18 godzin w tygodniu, ale w 18 różnych placówkach, bo szkoły zaproponują im prowadzenie tylko jednej lekcji w tygodniu. I teraz zaczyna się to sprawdzać - patrząc na oferty pracy w naszym regionie. Wielu nauczycieli musi teraz szukać nowej pracy. I tu pojawia się problem - czy jeśli nie ma ofert w mieście, to podejmować zatrudnienie poza miejscem zamieszkania i dojeżdżać codziennie?

Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej - w okresie wprowadzania nowego ustroju szkolnego dyrektorzy szkół mają obowiązek zamieszczać informacje o wolnych stanowiskach pracy na stronach internetowych kuratoriów oświaty. Obecnie, na stronie kuratorium oświaty w Lublinie, znajduje się nieco ponad 500 ofert pracy, ale trzeba pamiętać, że to propozycje z całego województwa lubelskiego. Kiedy przejdziemy do poszczególnych miast i powiatów, dopiero wtedy widać, jak niewielkie są szanse na znalezienie pracy przez nauczyciela w miejscu zamieszkania.

W Chełmie mamy zaledwie jedną ofertę - w IV Liceum Ogólnokształcącym. Tamtejsza dyrekcja poszukuje nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa. W powiecie chełmskim są 22 oferty pracy, głównie w liceum ogólnokształcącym w Dubience, ale także w Siedliszczu oraz w Dorohusku. Zdecydowanie lepiej pod tym względem prezentuje się Krasnystaw i okolice. O ile w samym Krasnymstawie praca czeka na czterech nauczycieli zawodów w Technikum nr 2, to na terenie powiatu krasnostawskiego znajdziemy kolejnych 36 ofert. Rekrutacje prowadzą szkoły w Łopienniku Dolnym, Tarnogórze, Izbicy, Żółkiewce i Gorzkowie. Zajrzyjmy jeszcze w okolice Włodawy. W samym mieście są tylko dwie oferty pracy: dla nauczycieli języka angielskiego i pedagoga terapeutycznego, a poza miastem można znaleźć jeszcze 22 oferty. Większość dotyczy szkół podstawowych, ale są też wolne miejsca w gimnazjum - w Hannie.

Wszystkie przedstawione przez nas oferty można znaleźć na stronie lubelskiego kuratorium oświaty, w dziale 'Praca dla nauczycieli'. Warto jednak pamiętać, że rekrutację prowadzi nie kuratorium, a dyrekcje poszczególnych szkół i to z nimi trzeba się kontaktować w sprawie zatrudnienia.

 

 

 

dso_
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zdumiony
zdumiony 15.06.2017, 19:16
a ilu nauczycieli pracuje na wiecej niz jednym etacie?

Pozostałe