Piątek, 22.06.2018, imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Ostatnie przymrozki zmroziły sadowników i rolników

  • 19.04.2017, 15:11
  • DSO
Ostatnie przymrozki zmroziły sadowników i rolników stock
Z niepokojem na termometry patrzą sadownicy i rolnicy.

Zima była w miarę łagodna, ale za to przed tygodniem - niespodziewanie pojawiły się przymrozki. I to one spowodowały spore problemy.

Mówi Krzysztof Kurus, z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

Przymrozki zagroziły nie tylko rzepakowi i zbożom, ale także owocom. W zachodniej części województwa - całe sady były pokryte soplami lodowymi. Które owoce mogą najbardziej ucierpieć od niskich temperatur? Mówi Zdzisław Partyka, z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Jest jeszcze jednak za wcześnie, żeby mówić o konkretnych stratach, oraz o tym, jakie będą tegoroczne plony i zbiory. Tym bardziej - że w prognozach pogody, nadal pojawiają się przymrozki. Czy sadownicy mogą jeszcze coś zrobić, żeby zabezpieczyć swoje drzewa, czy zostaje im tylko patrzeć z obawą na termometry?

Takimi preparatami spryskuje się całe sady. Substancje w nich zawarte podnoszą odporność roślin - głównie kwiatów - na niskie temperatury. Jednak takie preparaty są skuteczne jedynie do -5 stopni Celsjusza.

Jeśli nawet drzewa owocowe i uprawy dotknęły przymrozki - to jeszcze nic straconego. Rośliny same wiedzą, jak poradzić sobie z niskimi temperaturami.


... a tu okazywało się, że jednak owoce się pojawiły. Mówiąc krótko - sadownicy, nie traćcie nadziei.
 

 


 

dso_
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe