Piątek, 22.06.2018, imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Walka w budynku, 27 godzin w terenie, ratowanie życia kolegów - szkolenie chełmskich żołnierzy

Walka w budynku, 27 godzin w terenie, ratowanie życia kolegów - szkolenie chełmskich żołnierzy
Żołnierze z chełmskiego batalionu mają już za sobą szkolenie z medycyny pola walki. W ubiegłym tygodniu, na terenie miasta i w okolicy, doskonalili swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy w warunkach bojowych.

Szkolenie jest cykliczne, organizowane i prowadzone w oparciu o bazę 1. Batalionu Zmechanizowanego. Zajęcia prowadził por. Stanisław Wysocki.


Od 10 do 14 kwietnia w garnizonie Chełm prowadzono szkolenie z zakresu TCCC.

TCCC czyli Tactical Combat Casualty Care jest szkoleniem, podczas którego uczestnicy uczą się oraz doskonalą swoje umiejętności z udzielania pierwszej pomocy i ratownictwa w warunkach bojowych. Szkolenie TCCC jest cykliczne, organizowane i prowadzone w oparciu o bazę 1. Batalionu Zmechanizowanego, a znaczną cześć instruktorów z prowadzącym całość por. Stanisławem Wysockim, również stanowią żołnierze 1. Batalionu. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest dowódca 1. Batalionu Zmechanizowanego - ppłk Sławomir Kułaga. Podczas szkolenia wsparcia udzielają instruktorzy – ratownicy medyczni Centrum Symulacji Medycznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz lekarz-instruktor Polskiego Czerwonego Krzyża.

W kursie uczestniczyły czteroosobowe zespoły ze wszystkich pododdziałów 1 Brygady. Przez pierwsze trzy dni intensywne szkolenie rozpoczynało się już od wczesnych godzin porannych i kończyło się późnym wieczorem. Program zajęć obejmował cztery bloki tematyczne: ratownictwo pola walki, manualna obsługa broni, taktyka w terenie zurbanizowanym i w terenie lesistym. Kurs wieńczyły zawody użyteczno – bojowe, które rozpoczęły się jednego dnia rano i kończyły następnego w południe.

Zawody realizowane były w formie 27-godzinnej pętli taktycznej. Uczestnicy mieli do wykonania różne zadania, których wykonanie opierało się na wiedzy i umiejętnościach zdobytych w trakcie pierwszych trzech dni. Pierwszym zadaniem było prowadzenie walki w budynku, opatrzenie rannego kolegi i wycofanie się do rejonu bezpiecznego. Na kolejnym punkcie zespół miał za zadanie wsparcie plutonu zmechanizowanego na BWP, który znalazł się w zasadzce, co wymagało od zawodników umiejętności odparcia ataku, przeprowadzenia segregacji medycznej i ewakuacji poszkodowanych. Następnie likwidacja posterunku obserwacyjnego artylerii nieprzyjaciela, znajdującego się na wzgórzu pod Chełmem. Zadanie kończyło się wezwaniem MEDAVAC, który transportował rannych na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Chełmie, gdzie zespoły musiały kontynuować udzielanie pomocy pod czujnym okiem ratowników medycznych 1. Batalionu - tym razem z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu medycznego dostępnego na oddziale.

Zaplanowany został również marsz, gdzie żołnierze musieli pokonać 10 kilometrów, i w trakcie którego wpadali w zasadzkę – tu oceniane było zerwanie kontaktu ogniowego. W nocy również czekały ,"niespodzianki’’. Po gwałtownej pobudce, szkoleni otrzymywali zadanie ujęcia terrorysty. Otrzymane informacje, pomagające zrealizować zadanie to tylko zdjęcia osób i zdjęcie satelitarne obiektu, w którym osoby się znajdują. O świcie, po krótkim odpoczynku, strzelania sytuacyjne opracowane zgodnie z tematyką zrealizowaną w trakcie poprzednich dni.

W zawodach użyteczno – bojowych czołowe miejsca zajęły zespoły:
I miejsce: dywizjon przeciwlotniczy,

II miejsce: kompania rozpoznawcza,

III miejsce: batalion dowodzenia.

Zespół „gospodarzy”, czyli 1 batalionu zmechanizowanego, startował poza konkurencją.

Komendant kursu por. Stanisław Wysocki podkreśla, że "tego typu przedsięwzięcia nie tylko podnoszą zdolność bojową żołnierzy doskonaląc ich umiejętności z zakresu taktyki, strzelectwa i niesienia pierwszej pomocy, jako trzech integralnych komponentów stanowiących istotę działania na współczesnym polu walki, ale równocześnie dają doskonałą okazję do zunifikowania szkolenia w tych obszarach wiedzy wojskowej we wszystkich pododdziałach 1. Brygady Pancernej’’

(tekst i foto: 1 Warszawska Brygada Pancerna)

Bartłomiej Ważny

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe