Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Lekomania – jak to się zaczyna?

Granica między lekami a narkotykami jest czasami bardzo cienka. Wiele leków takich jak opioidowe leki przeciwbólowe czy też benzodiazepiny mają pewien potencjał uzależniający. Są one jednak stosowane, ponieważ korzyści z ich stosowania krótkoterminowo przewyższają ewentualne ryzyko. Niestety, stosowanie leków wpływających na ludzki układ kary oraz nagrody może prowadzić do rozwinięcia się uzależnienia pod postacią lekomanii. Czym jest lekomania? Jak się zaczyna oraz czy można ją skutecznie leczyć?
Lekomania – jak to się zaczyna?

Czym jest lekomania? Skąd bierze się uzależnienie?

Nieco banalnym będzie stwierdzenie, że nikt nie chce uzależnić się od substancji psychoaktywnych. Nie inaczej jest w przypadku leków. Uzależnienie od leków ma nierzadko początek w pojawieniu się jakiejś dolegliwości psychicznej bądź fizycznej. Bezsenność, związana na przykład ze stresem czy też nieprawidłową higieną snu sprawia, że osoba dotknięta taką przypadłością zgłasza się do lekarza. Ten z kolei decyduje się na – najczęściej krótkotrwałe oraz doraźne – zastosowanie leków z grupy benzodiazepin. Niestety, leki te są nierzadko mieszane z alkoholem, co wzmaga ich potencjał uzależniający. Ponadto pacjenci często samodzielnie decydują się na zwiększenie u siebie dawki. Wynika to w dużej mierze z niewiedzy na temat danego leku oraz nierealnych oczekiwań wobec jego działania. Zdarza się, że osoba przyjmująca benzodiazepiny ma nadzieję, że sen przyjdzie w kilka sekund po ich przyjęciu i będzie spała kamiennym snem przez kilkanaście godzin. Benzodiazepiny nie poprawiają jednak struktury snu. Tym samym sen nie jest bardziej efektywny. Następnie osoba już uzależniona często odwiedza różnych lekarzy aby dostać kolejne recepty na dany lek. To pogłębia problem lekomanii.

Dlaczego uzależnienie od leków jest takie trudne dla osoby uzależnionej?

Warto zaznaczyć, że leki z grupy benzodiazepin należą do najczęściej stosowanych substancji w krajach zachodnich. Ponadto uzależnienie od benzodiazepin pozostaje nierzadko niezdiagnozowane, a osoba uzależniona nie ma świadomości swojego problemu. Nagłe zmniejszenie dawki bądź odstawienie tych leków wywołuje zespół abstynencyjny, który może nawet zagrażać życiu. Zespół odstawienny skłania z kolei osobę uzależnioną do sięgnięcia po kolejną tabletkę danego specyfiku, aby uniknąć tych nieprzyjemnych doznań. Sprawia to, że błędne koło uzależnienia się zamyka.

Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalny detoks od benzodiazepin?

Zespół odstawienny od benzodiazepin może nawet zagrażać życiu. Jest to trudna w leczeniu jednostka chorobowa. Profesjonalny detoks benzodiazepinowy skupia się na zapewnieniu pacjentowi komfortu – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Odtruwanie polega na stopniowym zmniejszaniu dawki przyjmowanych leków, wyrównaniu gospodarki wodno-elektrolitowej oraz wprowadzeniu innych, nieuzależniających leków. Ważne jest holistyczne podejście do pacjenta, aby zapewnić mu jak największe wsparcie. Ponadto profesjonalny detoks benzodiazepinowy sprawia, że osoba uzależniona nie ma możliwości sięgnięcia po te leki na własną rękę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaRezonans Chełm
Reklama
Reklamabadania Luxmed
Reklama
Reklama
test